10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akdeniz göleti boşaltılıyor!
10 Nisan 2011 Pazar 23:13

Akdeniz göleti boşaltılıyor!

Göletten kontrolsüz ve izinsiz su çekimi yapılıyor. Polis devrede...

Rana SARRO-GÜZELYURT

 

Ülkedeki su kaynaklarının gelişi güzel bir şekilde kullanılması tartışmaları devam ederken yasa dışı yollardan su temin etme olayları devam ediyor.

 

Hukuk dışı su kullanımına dair son haber Akdeniz göletinden gelirken, göletten tarım yapmak amacıyla, kontrolsüz su çekimi yapıldığı öğrenildi.

 

Yüzde 72.60 doluluk oranı ve 67 bin 2 yüz 22 metre küp suya sahip Akdeniz göletinin sulama amaçlı olarak kullanılmasının izne tabi olduğu belirtilirken, kontrolsüz ve izinsiz su çekiminin ise hukuk dışı olduğu kaydedildi.

 

Konu poliste

Konunun Bölge Sular Komitesi’nin yetkisinde olduğu bildirilirken, sulama amaçlı kullanılmak istenen suyun Kaymakamlığın iznine tabi olması gerektiğine dikkat çekildi.

 

Konuyla ilgili duyarlı bölge sakinlerinden gelen şikâyetler üzerine Güzelyurt Kaymakamlığı ile görüşen Haberdar, kaymakamlığa ulaşan konun polise aksettirildiği bilgisine ulaştı.

 

Karaderi: Yetkili merci kaymakamlık

 

Haberdar gazetesini arayan çevreye duyarlı bazı vatandaşlar tarafından, Akdeniz Göleti’nden izinsiz ve kontrolsüz su çekimi yapıldığı bildirildi.

 

Göletten birkaç kişi tarafından devamlı surette su çekimi yapıldığı yönünde gelen şikâyetler üzerine açıklamalarına başvurulan Su İşleri Dairesi Müdür Muavini Mustafa Karaderi, konuyla ilgili yetkili mercinin Güzelyurt Kaymakamlığı olduğunu belirtti.

 

“Herkes su çekemez”

Akdeniz göletinde kontrolsüz su çekilmesinin zararlarına işaret eden Karaderi; ‘Göletlerden her isteyen su çekemez, izne ve kontrole tabidir’ dedi.

 

Gündüz: Vidanjörlerle su çekiliyor

Konuyla ilgili açıklamaları alınan Güzelyurt Kaymakamı Menteş Gündüz ise; “Akdeniz göletinden vidanjörlerle su çekildiğine dair, bize de şikâyetler geldi, durumu polise bildirdik” dedi.

 

“Takip ediyoruz”

 

Kaymakamlığın kontrolü dışında herhangi bir göletten su çekilmesinin yanlışlığına dikkat çeken Gündüz, konunun takipçisi olduklarını belirterek şöyle konuştu:

 

“Kaçak olan her şeyin karşısındayız. Bunu yapanların tespiti için Orman Dairesi, köy muhtarı ile duyarlı bazı vatandaşlarla işbirliği içerisindeyiz” dedi.

 

“Yasal Değil!”

 

Çevre Koruma Dairesi yetkilileri de, göletlerden izinsiz su çekilmesinin yasal olmadığı üzerinde durarak, göletten kontrolsüz su çekilmesiyle biyolojik dengenin nasıl etkileneceğinin de araştırılmamasının bazı sakıncaları olabileceği belirtildi. Yetkililer, prosedürü de şöyle açıkladı:

 

“Mercilerden yazılı olarak talep edilecek tarım amaçlı su kullanımına izin verilmezden önce, göletteki biyolojik dengenin nasıl etkileneceğine dair Çevre Koruma Dairesi’nden görüş alınır. Çünkü her gölette canlılar yaşam sürer.”

 

“İzin dâhilinde olması gerekir”

Tarımsal Su Analizi Uzmanı Devlet Üretme Çiftliği Müdürü Mehmet Altan da, göletten kontrol mekanizması içinde suyun alınmasının hukuk dışı olduğunu belirtirken, Bölge Sular Komitesi’nin sorumluluğunda ve Kaymakamlığın yetkisinde olan sulama amaçlı kullanılan göletlerden su çekiminin izin dâhilinde olması gerektiğini vurguladı. Altan, göletteki mevcut suyun kalitesine göre, ilgili mercilerden yazılı izin talep edilmesi halinde bunun yasal prosedür dahilinde talep edilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Su oranında düşüş var

 

Su İşleri Dairesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2010 Eylül ayında yüzde 77.30 doluluk oranına ve Bir milyon 136 bin 271 metre küp suya sahip olan Akdeniz göletindeki su oranında bu yıl düşüş oldu.

 

2011 yılında Şubat ayında yapılan ölçümlerde ise; göletin doluluk oranının yüzde 72.60 olduğu, 67 bin 222 metre küp suya sahip olduğu öğrenildi. Akdeniz göletindeki mevcut suyun tuzluluk oranının bin 638 ppm olduğu ve 4 sınıf bir su olduğunu belirtiliyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ