22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akça’dan siyasilere ziyaret
20 Nisan 2011 Çarşamba 15:52

Akça’dan siyasilere ziyaret

Sırasıyla UBP, CTP , ÖRP ve DP yetkilileriyle biararaya geldi

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, siyasi partilere yönelik başlattığı ziyaretler çerçevesinde ilk olarak Ulusal Birlik Partisi yetkilileriyle biraraya geldi.


Akça ziyaretinde, UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Resmiye Canaltay ve bazı parti yöneticileriyle görüştü.

 Hasipoğlu: Bizi çok iyi tanıyorsunuz


UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu ziyarette yaptığı konuşmada, yeni büyükelçiyi partilerinde görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Hasipoğlu, “Aslında size yeni diyoruz, ancak uzun zamandır buradasınız ve bizi çok iyi tanıyorsunuz” dedi.


KKTC’nin hem ekonomik hem de siyasi açıdan önemli bir süreçten geçtiğine işaret eden Hasipoğlu, zor günlerin ardından ekonominin 2010’dan itibaren iyiye gitmeye ve devlet gelirlerinin artmaya başladığını söyledi. Hasipoğlu, “Bu bizi umutlandırdı. Alınacak tedbirlerle bütçeyi dengeleyeceğiz inşallah” şeklinde konuştu.

 

 

Büyükelçi Akça CTP’de

 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça, Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer’i de ziyaret etti.


CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer yaptığı konuşmada, Akça’nın ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, Türkiye ile Kıbrıs Türk halkı arasındaki ilişkilerin maddi manevi kültürel temellerde şekillenmiş bir yapıda olduğunu kaydetti. Soyer, “Sayın Büyükelçimizin, bu süreçte kendinden önceki büyükelçiler gibi önemli katkılar yapacağına inanıyorum ve ziyaretinden ötürü kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

 Akça: Uzun süre birlikte çalıştık


CTP açıklamasına göre, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da konuşmasında, CTP/BG Genel Başkanı Soyer’i ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.Akça, “Uzun süre birlikte çalıştık. Ferdi beyle Başbakanlığı döneminde görüşmelerimiz oldu. Her zaman da belli bir diyalog, belli bir güven, belli bir samimiyet içerisinde yürüdü bunlar. Bunun için günün sonunda tanıdığım bir insanı da özel olarak ziyaret etmekten mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.Akça-Avcı görüşmesi
 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, daha sonra Özürlük ve Reform Partisi’ni ziyaret etti.

 

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ve parti yetkilileriyle görüşen Akça, yaptığı konuşmada, siyasi partilere başlattığı ziyaretler kapsamında ÖRP’yi de ziyaret ettiğini belirtti ve ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı’yı uzun yıllardır tanıdığını, Avcı’nın bakanlık yaptığı dönemde yoğun çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 


Avcı: İşbirliğine hazırız


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise, Akça’ya yeni görevinde başarılar dilemek için 6 Nisan’da Büyükelçiliği ziyaret ederek, “KKTC’ye hoş geldin” dediklerini belirterek, Akça’nın kendilerini ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Avcı, ÖRP’nin KKTC’nin refahı için her zaman işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

 


Akça’nın DP ziyareti

 

Büyükelçi Halil İbrahim Akça, Büyükelçilik görevine yeni atanmasından dolayı başlattığı ziyaretler çerçevesinde Demokrat Parti’yi de ziyaret etti.

 

Halil İbrahim Akça, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’la görüşmesinin başında yaptığı konuşmada, “KKTC daha güçlü olsun, kendi ayakları üzerinde daha güçlü dursun, Kıbrıs Türk halkı devletine daha çok sahip çıksın; bizim de arzumuzdur. Umarım önümüzdeki dönemde inşallah bunu daha güçlendirecek adımlar atılır” dedi.


 


Denktaş: İnşallah yeni bir başlangıç olur


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, “Yeni binamızda ilk misafirimizsiniz. İnşallah bu yeni bir de başlangıç olur. Zor bir görev. Zor bir dönem. Elimizden gelen katkıyı ve yardımı bu güne kadar tüm büyükelçilerde olduğu gibi yapacağız” dedi.KKTC ile TC kurum ve temsilcilerinin iyi ilişkileri içerisinde olması gerektiğini belirten Denktaş, “Evimizin sahibi olmalıyız derken, biz kendi devletimize, kendi egemenliğimize, kendi sorunlarımıza bütünüyle sahip çıkma uğraşı içerisinde olan bir parti olarak hareket ediyoruz. Bir art niyetimiz yoktur” dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ