18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aileler heyecanlandı, öğrenciler ter attı!
25 Mart 2013 Pazartesi 09:50

Aileler heyecanlandı, öğrenciler ter attı!

ÖSYM tarafından düzenlenen ve her yıl birçok öğrenci ile velisinin sınav heyecanı yaşamasına neden olan YGS’de, bu yıl da öğrenciler ter döktü...

Neslişah ERDEM

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’nin (ÖSYS) ilk kademesi olan YGS, Türkiye ve KKTC genelinde 1 milyon 851 bin 326 adayın katılımıyla dün saat 10.00’da gerçekleştirildi. Taksilerin ek sefer yaptığı öğrencilerin büyük bir heyecanla sınav yerlerine koştuğu dün ülkemizde de birçok öğrenci ilk kez sınav heyecanını yaşarken, bazı öğrenciler de sınava tekrar girerek şanslarını yeniden denedi. Sınav sırasında Haberdar Gazetesi’ne konuşan öğrenci yakınları, öğrencilerden daha heyecanlı olduklarını belirtirken, sınav sonrasında konuşan öğrenciler ise sınavın zor olduğunu söyledi.

 

ÖĞRENCİ İYAKINLARI NE DEDİ?

Gizem Gören:

“Çikolata ve şekerle zihin açtılar”

“Arkadaşım burada 2. Sınıf; Piskoloji , Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisi ama Kıbrıs’a pek alışamadığından dolayı Türkiye’ye geçiş yapabilmek  için tekrar sınava girdi. Sınavlara hazırlandığımızda ailelerimizden uzak olduğumuzdan dolayı birbirimize neredeyse anne babalık yaptığımız bile oluyor. Sınav için kahvaltı hazırlıkları, zihin açmak için çikolata ve şeker  takviyeleri ve manevi destek olsun arkadaşımın her an yanında  bulundum.”

 

Mustafa Döner:

“Ailece çok stres yaşadık”
“Ailecek çok stres yaşadık çünkü kızımızın geleceği tek bir sınava bağlı ve bu sınav hem bizi hem de kızımızı çok endişelendiriyor; hatta kızımIN bu stresli döneminde pskolojik etkenlerin yanı sıra fiziksel olarak da dudağında korkudan uçuk bile çıkardı. Her ne kadar bizler ailesi olarak desteklesek de kızımız kendi imkanlarıyla okumak istediğinden dolayı daha yoğun bir çalışma temposu içerisinde sınava hazırlandı. Birde küçük bir kızım var şimdiden onun geleceği için de endişelenip önlemler alıyoruz. Ablasında yaptığımız hataları tekrarlamamayı hedefliyoruz.”
 

Merve Nur Yılmaz:

“Arkadaşıma güveniyorum”

“Sınava yakın arkadaşımı getirdim. Bu sınava 2’nci kez giriyor. Kendisini denemek ve bilgilerini ölçmek için sınava girdi. Başarılı olursa Türkiye’ye geçiş yapmayı ya da aynı okulda burs kazanmayı hedefliyor. Zaten arkadaşım üniversitede sınıf öğretmenliği okuyor; fakat arkadaşımın daha önce de sınava girmesine rağmen hala heyecanlanıyor olması, son günlerde bize eğlenceli anlar yaşattı. Kendisine güveniyorum inşallah başaracak.”
 

Faruk Nizamoğlu:

“Başaracağına inanıyorum”

“Kız arkadaşımı sınava getirdim. Kendisi 3’üncü sınıf Tıp Fakültesi öğrencisi öğrencisi ve bu sınava 3’üncü girişi. Özel okulda okuduğu için ve ailevi nedenlerden dolayı tekrar sınava girip Türkiye’de bir Devlet Üniversitesi’ne geçiş yapmak istiyor. Kendisi çok çalıştı ve ben de başaracağına inanıyorum.”

 

Sibel Kral:

“Oğlumuzdan daha çok stres yaptık”

“Oğlumun sınava 3’üncü girişi. Üniversite hayatı için tekrar şansını denemek istedi ve biz de onun bu hayalini gerçekleştirebilmek için dershane yardımı almasını sağladık. Oğlumuzun sınava girmesinden ötürü kendisinden çok bizler stres yaptık. On yaşında bir oğlumuz daha var bu edindiğimiz deneyimlerden dolayı onu tüm eğitim sürecinde, geleceği için daha iyi hazırlamaya çalışıyoruz.”
 

Ahmet Şafak:

 “Yollara takviye taksiler çıkarttık”
“Öğrencilerin bu sınav gününde bizler de yanlarındaydık. Bütün taksiciler olarak aşırı bir tempoda çalıştık, hatta hiçbir öğrenci arkadaşımız zor durumda kalmasın diye yollara takviye taksiler çıkarttık. Sınav yerine gitmek için bizleri arayan öğrenciler sınava geç kalma korkusu ile bizleri de acele ettirdiler ve ‘daha hızlı’  gibi terimler kullandılar; ancak bizler de yoğun trafik nedeni ile zor anlar yaşadık.”
 

 

SINAV SONRASI ÖĞRENCİLER NE DEDİ?

Gülşah Çoşkun:

“Eksik belge yüzünden son anda yetiştim”
“Sınava bursumu yükseltmek veya Türkiye’ye geçiş yapabilmek için 2’nci kez girdim. İlk deneyimimde heyecanımı yendiğim için bu sefer daha sakin bir şekilde sınava girdim. Ancak sabah başıma gelen bir olay son anda beni heyecanlandırmak için yetti.  Sınava giriş yerine yanlış bir belgeyle gittiğim için tekrar geri dönmek zorunda kalsam da sınava yetiştim. Güvenlik geçişinde yaşadığım başka bir sorun ise ceketimdeki aksesuarların yasak olduğunu öğrenmem üzerine oldu.”
 

İrem Doğan:

“Küpelerimi çıkartmak istemedim”
“Sınava bölüm değiştirmek veya daha iyi bir üniversiteye burslu geçebilmek için 2’nci kez girdim. Sınava pek hazırlanamadığım halde sınavım kötü geçmedi. Üniversite tercihimin Türkiye veya Kuzey Kıbrıs olması benim için çok önemli bir detay değil.  Sınav öncesinde bazı sorunlar yaşadım; bunlardan biri YGS şifremin yanlış olmasıydı bu yüzden panikledim, bir diğeri ise güvenlik geçişimde küpelerimi çıkartmak istemememdi, benim için o küpelerin manevi bir değeri olduğundan dolayı şans getireceğine inanıyordum.”

 

Ferhat Karabıyık:

“Sınav zor olmasına rağmen iyi geçti”
“Birçok arkadaşım gibi sınava ilk girişimdi. Ve istem dışı çok heycanlandım. Sınav zor olmasına rağmen benim için iyi geçti denilebilir. Sınava çalışırken herhangi bir dershaneye gitmededim ve tamamen kendi çabalarımla hazırlandım. Ailemin bu zorlu sınav sürecinde sürekli desteğini aldım. Umarım bütün arkadaşlarım ve ben istediğimiz yerleri kazanabiliriz.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ