22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aile Yasası’na değişiklik geliyor!
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:57

Aile Yasası’na değişiklik geliyor!

Aile yasası, veraset yasası ve evlilik dışı çocuklarla ilgili yasalar masaya yatırıldı!

Yurdagül BEYOĞLU

 

Aile yasası, veraset yasası ve evlilik dışı çocuklarla ilgili yasalar dün “Yasalardaki Cinsiyet ayrımcılığını izleme komitesi” tarafından masaya yatırıldı.

 

Kusurlu eşin mal paylaşımından, nafakaya, boşanma sebeplerinden, evlilik dışı çocuklara kadar her konunun tartışıldığı komitede ilginç fikirler ortaya atıldı.

 

Kumar, içki, uyuşturucu gibi bağımlılıkların boşanma sebebi olarak yasaya girmesi düşünülürken, zina, darp ve yüz kızartıcı suç işleyen eşe 6 ay içinde dava açma kısıtlaması getiren 25. Maddenin kaldırılması öngörüldü.

 

‘Yasalardaki Cinsiyet Ayrımcılığını İzleme Komitesi’ dün üçüncü kez toplandı. Meclis Başkan Vekili CTP milletvekili Mustafa Yektaoğlu başkanlığında toplanan komitede UBP milletvekili Afet Özcafer, CTP milletvekili Fatma Ekenoğlu, hukukçular ve Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği yetkilisi hazır bulundu.

 

Sadece Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği aradı”

 

Haberdar Gazetesi’ne konuşan Afet Özcafer komitenin Aralık ve Şubat aylarında toplandığını, daha sonra bazı sorumluluklar yüzünden ara vermek zorunda kaldıklarını ifade etti. Çalışma için tüm sivil toplum örgütlerine, Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’ne, Barolar Birliği’ne, Yüksek Mahkeme Başkanı’na ve Kıbrıs Türk Kadın Dayanışma Konseyi’ne haber gönderdiklerini, hangi yasaların güncellenmesini istiyorlarsa kendilerine iletmelerini istediklerini kaydeden Özcafer, sadece Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’nin görüş beyan ettiğini söyledi. Birliğe teşekkür eden Özcafer, bu noktada düzeltilmesi gereken konuların ortaya konulacağını dile getirdi.

 

 

“Kişiler yıllar sonra da boşanma davası açabilir”

 

Komitede söz alan avukat Meral Kara, Aile Yasasındaki 24. Maddenin boşanma nedenlerini anlattığını, buna kumar, içki ve diğer bağımlılıklarında eklenmesi yönünde taleplerin olduğunu söyledi. Zina, darp ve yüz kızartıcı suç işleyen eşe 6 ay içinde dava açma kısıtlaması getiren 25. Maddenin ise ya tümden kaldırılması ya da sürenin uzatılması yönünde çalışma yaptıklarını kaydeden Kara, “bir kişi önce dayanıp, sonra sabredemez hale gelebilir. 25. Maddenin yasada bir gerekliliği yoktur” dedi.

 

 

“Sigara boşanma sebebi sayılsın”

 

Boşanmaların çoğunlukla şiddetli geçimsizlik adı altında açıldığını ifade eden Kara bunun çok spesifik kaldığını belirtti. “Önce 24. Maddeyi ele aldık. 24. Madde boşanma sebeplerini saymaktadır. Önce bir tarafın kumar alışkanlığının, daha sonra ise her türlü bağımlılığın boşanma sebebi sayılması düşünüldü” diyen Kara sigaranın da bir bağımlılık olduğunu, bir eş sigara içen eşinden rahatsız oluyorsa boşanma hakkı olması gerektiğini savundu.

 

Komite Başkanı Yektaoğlu ise “sigara meselesini koyarsak ağır olur” diyerek fikre sıcak bakmadığını gösterdi.

 

 

“Neden boşanma davasını kadınlar açıyor?”

 

Boşanma davasının genellikle kadınlar tarafından açıldığına dikkat çeken Kaya, bunun sebebini şu sözlerle açıkladı: “Normalde kadınlar açıyor. Bir avukata gittiğinizde avukatın önerisi ‘davayı kadın açsın, istenmeyen durumuna düşmesin’dir. Kadın inat edip boşanmam demedikçe kendisi açmış gibi görünür. Bu sahte bir erkek nezaketidir.”

 

 

“Çakıcı’yı çağıralım”

 

Aile yasasının çok önemli ve teknik bir yasa olduğunu kaydeden Kaya bir uzman tarafından bağımlılığın tarifinin yapılmasını önerdi. Bu nokta da TDP Genel Başkanı Doçent Dr. Mehmet Çakıcı’dan yardım istenebileceğini belirten Kaya’ya diğer üyelerden de destek geldi.

 

Mal paylaşımı konusunu içeren 26. Maddede yasanın ½’ye kadar mal paylaşımı öngördüğünü, ancak inisiyatifin hakimde olduğunu kaydeden Kaya, hakimin bir tarafa 1, diğer tarafa 3 oranında mal verilebileceğini kaydetti.

 

 

Mal paylaşımı

 

Mal paylaşımı konusunda iki ayrı görüş olduğunu anımsatan Kaya, bazı kesimlerin “zina yapan eşin mal varlığı azaltılsın”, bir başka kesimin ise “mal varlığın edinilmesinde ahlakın etkisi yoktur. Ben hata yapmış olabilirim ama emek verdim, mal edindim, bunu karıştırmayın” dediğini vurguladı.

 

 

“Mal eşit paylaşılsın”

 

CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu yasanın hazırlandığı 1998 yılındaki tartışmaları bilmediklerini, dolayısıyla bunun öğrenilmesi gerektiğini kaydetti. “Ben emeği, yani ikinci şıkkı destekliyorum. Mal bölüşümü noktasına ellenmesin” diyen Ekenoğlu, mal paylaşımı konusunda eşitlik ilkesine uyulmasını salık verdi.

 

Ekenoğlu’nun sözlerine UBP milletvekili Afet Özcafer’den destek geldi. Özcafer aldatılan eşin payının artırılmasını “ilkel bir şey” olarak niteledi.

 

Komitenin tek erkek üyesi Mustafa Yektaoğlu ise “ben kumarda payıma düşeni yedim diyelim. Nasıl eşit olacak” sözleri üzerine avukat Kara, “hakim burada kendi yetkisini kullanıp hepsini kadına verebiliyor” dedi.

 

 

“Nafakalar maaştan kesilsin”

Komite’de nafaka konusu da masaya yatırıldı. Fatma Ekenoğlu’nun “bir ay verir bir ay vermezler. Hemen alınacak bir ortamın yaratılması lazım” sözleri üzerine Yektaoğlu, “maaştan otomatik kesilsin” önerisini yaptı. UBP milletvekili Afet Özcafer’de bankaların, kredi verirken dikkate aldıkları hususları nafaka konusunda da gündeme getirmelerini önerdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ