21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmedinejada 74 Kırbaç cezası
14 Mayıs 2013 Salı 08:40

Ahmedinejad'a '74 Kırbaç' cezası

Ahmedinejad, anayasayı ihlalden 74 kırbaç cezasıyla karşı karşıya kaldı

İran'da 14 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir ay kala ülkedeki siyasi tansiyon da iyice yükseldi. Dini Lider Ayetullah Hamaney'e sadık adaylar ile ılımlı ve reformcular arasında kıyasıya mücadeleye sahne olması beklenen seçimler İran medyasını da böldü.

Reformcu gazeteler birinci sayfalarına eski cumhurbaşkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani'nin fotoğrafını basarken, ılımlı basın, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın başdanışmanı İsfendiyar Rahim Meşai'yi öne çıkardı.HALEFİ OLARAK GÖSTERDİ

Muhafazakar gazeteler ise çok fazla desteklenecek aday olduğu için birinci sayfalarında ya hepsine yer verdi ya da direkt olarak reformcu Rafsancani'yi hedef alan manşetler attı. Ancak geçen cumartesi adaylık başvuruları kapanmasının ardından Başdanışmanı ile el ele pozlar vererek aynı zamanda dünürü olan Meşai'yi halefi gibi göstermesi Ahmedinejad'ın başına bela aldı.

İran Anayasası'na göre, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan ve onun kurduğu hükümette görev alanların, bir cumhurbaşkanlığı adayına açıkça destek vermeleri yasak. Hal böyle olunca muhafazakarların kontrolünde bulunan 12 üyeli Anayasa'yı Koruma Konseyi hemen harekete geçti."OYBİRLİĞİYLE SUÇLU BULDUK"

Aynı zamanda adayların seçimlere uygun olup olmadığını da denetleyen konseyden yapılan açıklamada Ahmedinejad'ın anayasayı ihlal ettiği ve suçlama için ellerinde yeterli kanıt bulunduğu belirtildi.

Konsey sözcüsü Abbasali Kadkhodai, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Konsey olarak yaptığımız toplantıda oybirliğiyle Cumhurbaşkanının anayasayı ihlal ettiği sonucuna vardık. Ahmedinejad hakkındaki iddiaları da adli makamlara ulaştırdık" ifadelerini kullandı.

İran yasalarına göre Ahmedinejad, suçlu bulunduğu taktirde, 74 kırbaç veya 6 ay hapis cezasına çarptırılacak. Henüz bir suçlama yöneltilmeyen Ahmedinejad'ın ceza alıp almayacağına Yüksek Mahkeme iddiaları inceledikten sonra karar verecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ