10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ağaçlara kıymayın”
10 Nisan 2011 Pazar 20:28

“Ağaçlara kıymayın”

Yeni yol çalışmaları zeytin ağaçlarını tehdit ediyor.

Geçitkale, Tatlısu kavşağından, Dörtyol kavşağına kadar yapılan yeni yol çalışmaları zeytin ağaçlarını tehdit ediyor.

 

Yeniboğaziçi’ne bağlı, Alaniçi köy halkı yapılan yolun ihtiyaç olduğunu ancak katledilecek zeytin ağaçları için büyük rahatsızlık duyduklarını dile getirdiler.

 

Sermet Beyazhasan: Ağaçlara yazık olacak

“Burası Mesarya bölgesi ve ağaç yok denecek kadar az. Bölgede, yapılacak olan yol güzergâhının batı tarafından genişletme işlemine başlanmıştır. Ancak batı tarafında yaklaşık 40 adet zeytin ağacı bulunmaktadır. Yolun genişletilebilmesi için bu ağaçlar kesilecek! Yolun kuzey bölgesinde Geçitkale Havaalanı bulunuyor. Büyük bir boş alan vardır. Bu boş alanın bulunduğu taraftan yolun genişletilmesi durumunda ağaçları kesmeye gerek kalmayacak.”

 

“Halk rahatsız”

“Köy halkı ve bende Alaniçi muhtarı olarak bu olaydan büyük rahatsızlık duyuyoruz. Bir yol yine yapılır bir duvar tekrar kısa sürede yapılır. Fakat söz konusu zeytin ağaçları 100 yıllık. Bu ağaçlar doğanın birer harikası. Yaşanan kuraklık döneminde bile şartlarda bu ağaçlar ayakta durmayı başardı. Şimdi ise, yol yapımı için bu ağaçlara yazık olacak.”

 

“Mücadele edeceğiz”

“Bu ağaçlar benim kendi ağacım değil. Fakat köy halkı olarak gereken mücadeleyi vermeyi düşünüyoruz. Gerekli mercilerin bu konu ile ilgilenmesini bekliyoruz. Yapılacak yola karşı değiliz bunu da özellikle belirtmek isteriz. Yol gerçekten ihtiyaç. Fakat bu ağaçlar ya kesilmesin ya da 30-35 ağaç yerine daha az zeytin ağacı zarar görsün. Yetkililerden isteğimiz kesilecek olan ağaçların en aza indirilmesi.”  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ