13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Afrodit Adası ve Biz’ tanıtıldı
06 Nisan 2011 Çarşamba 13:38

‘Afrodit Adası ve Biz’ tanıtıldı

Dance of Cyprus, ‘Afrodit Adası ve Biz’ adlı prodüksiyonu tanıttı

 Âdem KAVAZ

 

Çağdaş Halk Dansları Derneği Dance of Cyprus’un hazırladığı, muhteşem sunumla sahneye konacak ‘Afrodit Adası ve Biz’ adlı prodüksiyon dün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

 

Afrodit’i yeniden canlandırmak için seçilen Fulya Atıl, Haberdar’a özel olarak yaptığı açıklamada, Afrodit’i canlandırma teklifi ilk geldiği zaman çok heyecanlandığını ve projede yer aldığından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

 

Dance of Cyprus topluluğunun 2011 yılında çok kapsamlı bir prodüksiyonla seyirci karşına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Sanatın ve kültürün farklı lezzetlerini bir arada sunacak olan ‘Afrodit Adası ve Biz’ adlı prodüksiyon dün kamuoyuna tanıtılmasının ardından, projenin sanat yönetmeni Tanju Hastunç, 90 kişilik kadrosuyla Kıbrıs’ın sahne sanatları alanında önemli çalışmaları bir bütün olarak sunacaklarından duyduğu memnuniyet duyduğunu belirtti.

 

15 aktivite yer alacak

 

Öte yandan Toplamda 15 aktivitenin yer alacağı projede, Umut Albayrak ve Arda Gündüz gibi Kıbrıs’ın yetiştirdiği ünlü sesler yer alırken, Lefkoşa Türk Belediyesi Orkestrası da, 80 kişilik kadrosuyla katkıda bulunacak.

 

Dance of Cyprus topluluğunun 2011 yılında iddialı bir projeyle seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Çağdaş Halk Dansları Derneği Dance of Cyprus’un hazırladığı, sanat ve kültürün muhteşem sunumla sahneye konacak ‘Afrodit Adası ve Biz’ adlı prodüksiyon kamuoyuna duyurulmasının ardından, İlk gösterinin 10-11 Haziran 2011 tarihinde Salamis Harabeleri’nde, yapılacağı belirtildi.

 

“Seyircilere unutulmaz dakikalar yaşatacağız”

 

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dance of Cyprus sanat yönetmeni Tanju Hastunç, katkı koyan ve destek veren herkese teşekkür ederek, yapacakları aktivitede önemli saydıkları sanatçılarla çalıştıklarını söyledi.

 

Hastunç, 90 kişilik kadroyla harekete edeceklerini ve 40 kişilik dans topluluğuyla Kıbrıs Halk dansları modernize ederek seyirciye sunacaklarını ifade etti.

 

Projede 15 farklı aktivitenin olacağını da aktaran Hastunç, 90 dakika boyunca seyircilere unutulmaz dakikalar yaşatarak onları sıkmayacaklarını bir gece yaşatacaklarını vurguladı.

 

“Kıbrıs düğününü sahneye taşıyacağız”

 

“Afrodit Adası ve Biz adlı prodüksiyonla Kıbrıs sahne sanatları bir bütün altında toplanacak. Projede LTB orkestrası, Dance of Cyprus ekibi, Umut Albayrak, Arda Gündüz müzik alanında katkı koyacak. Karagöz ve Hacivat oyunu, Semazen kültürü, Afrodit Hamamları ve çağdaş Kıbrıs düğününü sahneye taşıyacağız. Özellikle Afrodit Hamamları’nın dekoruna önem verdik. Osmanlı hamam kültürünü, kadının estetik boyutunu ve zarafetini dansla bütünleştirerek seyirciye sunmayı hedefliyoruz” şeklinde konuşan Hastunç, müzik düzenlemelerinin ise, Can Atilla tarafından yapılacağını kaydetti.

 

“Yeni yetenekler de dans edecek”

 

Hastunç basın toplantısında yaptığı açıklamada dansa merakı olan ve projede yer almak isteyen genç arkadaşlara da çağrıda bulundu. Afrodit Hamamlarının bir sahnesinde seçilecek olan yeni dansçılarla beş dakikalık bir gösteri yapacaklarını da ifade eden Tanju Hastunç “Projenin son bölümünde çağdaş bir Kıbrıs düğünü olacak. Kadın ve erkek karşılamaları, çiftetelli, bardak oyunu, arabiye adlı oyunlar da yer alacak. Seyirciler 90 dakikanın su gibi akıp gittiğini hissedecekler, sıkılmayacaklar” ifadelerini kullandı.

 

“Kültürümüzün değerini çok iyi biliyoruz”

 

Projeden elde edilecek gelirin yüzde 50’sini Sos Çocukköyü ile Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar vakfına bağışlanacağını, Unifex’in ise, bilet pazarlamasında yardımcı olacağını anlatan Hastunç, “Biz sanatçıyız ve kültür insanıyız. Hem sanatçımızı ve hem de kültürümüzün değerini çok iyi biliyoruz. LTB Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları’na, Turizm, Kültür ve Çevre Bakanı Kemal Dürüst ile katkı koyan herkese çok teşekkür ederim. Bu arada şunu da eklemek isterim. Önümüzdeki günlerde Girne Anfi Tiyatro’da düzenlenecek olan etkinliğin tarihini açıklayacağız. Bunun yanında da bilet satışlarının ne olduğunu da kamuoyuna duyuracağız” diye konuştu.

  

 

“Burada olmaktan çok mutluyum”

 

Çağdaş Halk Dansları Derneği Dance of Cyprus’un hazırladığı, ‘Afrodit Adası ve Biz’ adlı prodüksiyonda Afrodit’i, canlandıracak Fulya Atıl dans ve müziğe olan ilgisini Haberdar’a anlattı…

 

‘Afrodit Adası ve Biz’ adlı prodüksiyonda, Afrodit’in zarafetini yeniden canlandıracak olan Fulya Atıl Haberdar’a yaptığı açıklamada kendisine gelen teklif karşısında çok heyecanlandığını vurguladı.

Fulya Atıl projede yer alma öyküsünü Haberdar’ anlattı.

 

Projeye nasıl dâhil oldunuz?

 

“Hocam Serpil Solmaz beni aradı ve Afrodit’i canlandırmam için teklifte bulundu. Teklifi ilk geldiği zaman çok heyecanlandım. Tanju Hastunç’un, karşısında daha önce dans etmiştim. Role aday birkaç kişi arasından seçildim. Bu proje için benim ismim açıklandığında çok heyecanım iki kat arttı.”

 

“Dans ve müzikle ne zaman ilgilenmeye başladınız?

 

“Çocukluğumdan beri dans ediyorum. Oryantal, roman gibi akla gelecek bütün dansları sevdiğimi söyleyebilirim. Müzikle dans bence bir bütün! Türkiye Dokuz Eylül Üniversite’sinde İşletme Bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim ve aynı zamanda eğitim alırken ses eğitimine devam ediyorum. Üniversite korosunda da çalışmalarım devam ediyor.”

 

“Kapı gıcırtısına bile oynarım”

 

“Kıbrıs’ta ilk kez bulunuyorum ev bu durumdan çok mutluyum. Ayrıca müzik ile dansı birbirinden ayırmıyorum. Dansı o kadar seviyorum ki kapı gıcırtısına bile oynarım.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ