23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Adı Hüzündür… Üşür”
10 Mayıs 2011 Salı 11:53

“Adı Hüzündür… Üşür”

Sanatçı Tijen Zeybek’in seramik heykel sergisi görücüye çıktı

Sanatçı Tijen Zeybek’in “Adı Hüzündür… Üşür” adını verdiği seramik heykel sergisi, dün Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde izlenime açıldı.


Seramik sanatçısı Semral Öztan’ın konuşmasıyla izlenime açılan sergi 14 Mayıs’a kadar gezilebilecek. Sergide Zeybek’in 34 eseri yer alıyor.


Semal Öztan, serginin açılışında yaptığı konuşmada, seramik sanatının geçmişte ülkede önemli bir yer tuttuğunu belirterek, Tijen Zeybek’le geçen öğretim yılında Atatürk Meslek Lisesi’nde karşılaştığını ve onu bir sergi açmaya teşvik ettiğini anlattı.


Başta ülke ve kadın ve dünyadaki tüm sorunlara duyarlı bir sanatçı olan Tijen Zeybek’in gazete köşe yazıları ve kitaplarıyla da tanındığına işaret eden Öztan, seramik heykel sergisinde O’nun yüreğinden ve beyninin kıvrımlarından süzülüp şekil alan eserlerin yer aldığını; bu eserlerin insanı aydınlıklara ve karanlıklara götürdüğünü belirtti.


Tijen Zeybek, sergi ziyaretçileri için hazırladığı yazısında, görünmeyenin, bilinmeyenin, gaibin, mazlumun, zayıfın, ezilmek istenenin, açın, yoksulun yanında yer aldığını anlatıyor.


“O yüzdendir ki gözümü açıp, yağmurları görüp, yüzümü suya verdiğim andan beridir zehir zemberek yazılar yazar, onları vicdanımla tartar, yüreğimin yağıyla yumuşatır, öylece salarım hayatın bağrına…” diyen sanatçı, işinin “gözün gördüğüyle” olmadığını; ‘iç’inde ve ‘iç’lerde saklıların peşinde olduğunu belirtiyor.


Zeybek yazısında insanların yabancılaşmasına ve sanallığa da dikkat çekiyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ