23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Acılardan Cumhuriyete”
15 Kasım 2011 Salı 13:03

“Acılardan Cumhuriyet'e”

KKTC’nin 28’nci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında hazırlanan sergi açıldı...

KKTC’nin 28’nci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında hazırlanan “Acılardan Cumhuriyete” isimli fotoğraf sergisi dün düzenlenen törenle Başbakan İrsen Küçük tarafından açıldı. Kıbrıs gazilerinden, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şubesi üyesi Gazi Bayram Akdemir’in 1970 ve 1983 tarihleri arasında çekilen ve mücadele yıllarını yansıtan sergisi, KKTC Milli Günleri Kutlama Komitesi himayelerinde Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kütüphanesi’nde yer alıyor.


 

Akdemir: Amaç yeni nesle aktarmak


Serginin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Bayram Akdemir, Kıbrıs’ta uzun süren acılı yıllardan sonra 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında kurulan KKTC’nin bugün 28’inci kuruluş yıl dönünü kutladığını belirterek, KKTC’nin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Akdemir, bu acılı süreci fotoğraflarla yeni nesile aktarmak amacıyla sergiyi düzenlediğini belirterek, şehitler ve gaziler sayesinde bugün bu topraklarda huzurlu bir şekilde yaşayan genç nesillerden, vatanlarına tutkuyla bağlanmalarını istedi.
 

 

Küçük: Gururla kutluyoruz


Başbakan İrsen Küçük de, bugün KKTC’nin 28’nci yıldönümünü gurur ve onurla kutlayacaklarını belirterek, KKTC’nin oluşumunda, başta şehit ve gazileri minnetle, merhum lider Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı şükranla andığını söyledi.

 

 

“KKTC’ye kolay ulaşılmadı”

 

Küçük, Cumhuriyette tüm şehit ve gazilerin teri, canı ve kanı bulunduğuna, genç nesillerin de sahip çıkacağına vurgu yaparak, KKTC’ye kolay ulaşılmadığını, bu yüzden herkesin vatanına sahip çıkması gerektiğini kaydetti. Kıbrıs gazilerinden Bayram Akdemir’e, böylesine anlamlı bir sergiyi açmasından dolayı teşekkür eden Küçük, bu gibi uğraşların genç nesillere de örnek olması temennisinde bulundu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ