22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Açıl susam açıl”
19 Nisan 2011 Salı 15:14

“Açıl susam açıl”

CTP Genel Başakanı Soyer Meclisi böyle hicvetti...

Yurdagül BEYOĞLU

 

Meclis Genel Kurulu dün uzun bir aradan sonra yeniden toplandı. Meclis Başkanı Hasan Bozer ve UBP Lefkoşa milletvekili Hasan Taçoy’un resmi bir ziyaret için yurtdışına çıkması dolayısıyla eksik olan nisap, Meclis Başkanlığına vekalet eden CTP milletvekili Mustafa Yektaoğlu tarafından sağlanmış oldu.

 

Hayli neşeli oldukları gözlenen UBP’li Bakan ve vekiller kuliste birbiriyle şakalaşırken, UBP Milletvekili Ahmet Zengin bu duruma atıfta bulunarak, “görüyorsunuz ya biz birliğimizi hiçbir zaman bozmayız. Birbirimize kızsak bile bunu kendi içimizde hallederiz. UBP köklü ve demokrasiyi özümsemiş bir partidir, bunu böyle yazın” ifadesini kullandı.

 

 

Sihirli sözcük ne?

 

Tasarı hakkında ilk sözü alan CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, meclisin uzun bir aradan sonra yeniden toplanması hicvetti. “En nihayet açıldı. Ali Baba ve Kırk Haramiler masalı vardı. Onda sihirli sözcük “açıl susam açıl” dı. Ona göre bu meclisin açılmasını sağlayan sihirli sözcük ne?” diyen Soyer, “kendi aramızdaki husumet sona erdi, Meclis’i açtık?” diye sordu.

 

Ergün Serdaroğlu’nu sevip saydığını kaydeden Soyer, Serdaroğlu’nun yaptığı bir röportajdaki sözlerini eleştirdi.

 

“Eroğlu, pirilli oynar gibi sizinle oynuyor”

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun hükümetle pirilli oynar gibi oynadığını savunan Soyer, hükümetin sinip kaldığını savundu.

 

 

“Bayrağı aldılar, direk kaldı elinde”

 

Konuşmasında Serdaroğlu’na yüklenen Soyer, “ömründe bir kere aldın gittin. Bayrağı aldılar, direk kaldı elinde” dedi.

 

“Serbest bölge yapacağız, KKTC’yi gökyüzüne fırlatacağız”

 

Seçim öncesi UBP’nin serbest bölge ile ilgili sözlerini esprili bir üslupla anımsatan Soyer, “serbest bölge yapacağız, KKTC’yi gökyüzüne fırlatacağız” dedilerdi” ifadesini kullandı.

 

Soyer UBP’nin diğer vaatleri için de şöyle konuştu: “Vaatler vardı. Resimde oluk oluk su akardı. Bir çeşmeden yağ, bir çeşmeden bal akıtacaklardı. Deterjan yerine de pekmez vereceklerdi. Ne oldu?”

 

“Bu iş burada bitmez”

 

UBP içinde yaşananların açıklamasını isteyen Soyer, “bu iş burada bitmez bunu bilin. Bu kini bir şey temizleyemez. Niçin isyan ettin, nereye vardın? Sarayın rolü nedir?

 

“Ne iş olsa yaparım”

 

Konuşmasında İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu da eleştiren Soyer,”eski Tarım Bakanı Eğitim Bakanı oldu. Eğitim Bakanı İçişleri Bakanı oldu. 2 senede bu ne hız? Roket hızı. Bir doktoranın süresi ne kadar; 3 buçuk 4 yıl. Bizde ultra hız. Bir tek iş yapabilir; Bakanlık! Ama hangisi isterse olsun. Gelirler sizden iş isterler, ne iş yaparsın? Ne iş olsa yaparım. ‘Her iş’ diyor. Tayyarede sürerim, çöpçülükte yaparım. Bu ‘ her Bakanlığı yaparım’ diyecek. Her Bakanlık için muteber isim! Beytambal kalsın… Vallahi beytambal kalsın” sözleriyle salondakileri güldürdü.

 

 

“Dişiniz kesmezdi Eroğlu’nu”

 

Soyer, Eroğlu’nun Başbakanlığı zamanında partililerin kendisinden çekindiğini savunarak “dişiniz kesmezdi Eroğlu’nu. Bulli gibi titrerdiniz. O gitti dişinizin kestiğine sardınız” dedi.

 

“Pire ısırdı hopla’ Nereye varacak bu iş”

UBP milletvekillerini ‘çizgi milletvekili’ olarak adlandıran Soyer şu ifadeleri kullandı: “Çizgide durur, ‘şunu vermezsen girmem içeri… Tutun beni de kaçıyorum. Yeter artık bu çizgidekilerle senelerdir. Pire ısırdı, hop, hopla… Nereye varacak bu iş?”

 

“Daha mı başöğretmen”

 

“1974 sonrasında başöğretmen isterdik, yanlış yaparsak vursun elimize. Daha başöğretmen?” diyen Soyer, Kıbrıs Türk Halkının kendi kendini yöneteceğine vurgu yaptı.

 

“Getirin o kediyi bana”

 

Soyer, UBP milletvekillerinin barışmalarını bir fıkrayla ilişkilendirdi. “Kafa kafaya tokuşup barışıyorlarmış. Bir fıkra var. Sıçana viski içirmişler, hop hop sıçrarmış. Votka içirmişler, başlamış kozaki oynasın. Şarap içirmişler, vals oynamaya başlamış. Rakı içirmişler, “getirin o kediyi bana” demiş. İşimiz film” diyen Soyer, bu makamın kimseye kalmadığını kaydetti.

 

 

“Daha çaycıyı kahveciyi

tanımadan makam değişir”

 

TDP Başkanı Mehmet Çakıcı da konuşmasında Bakanların yer değişmesini eleştirdi. “Daha çaycıyı kahveciyi tanımadan Bakanlık değişir” diyen Çakıcı, Başbakan İrsen Küçük’ü Başbakanlık yapmayı bilmemekle suçladı.

 

Patrona Halil isyanı çıkaranların niye öyle davrandıklarını açıklamaları gerektiğini kaydeden Çakıcı, “neden rest çektiklerini, kurultaya gitmek istediklerini açıklayacaklar” şeklinde konuştu.

 

“Bundan sonra size oy veren suçludur”

 

Tarım Eski Bakanı Zorlu Töre oturduğu yerden, “bunu parti içinde konuşacağız” derken, Çakıcı bunun üzerine şöyle dedi: “Halkla alay eden UBP var. Bundan sonra size oy verecek olanlar suçludur. Size oy vermek için vicdansız olmak lazım. Bu kadar kötü icraatta bulunan, lazım istifa etsin. Erken seçimi çağıran Başbakanın ta kendisi. Böyle bir durumda serbest bölgeden söz edeceksin? Yabancı yatırımcıyı çekecek istikrar var mı ülkede? Kim gelecek yatırım yapsın?”

 

“Biz figüran mıyız”

 

Çakıcı “biz neyiz, dizi filmdeki figüran mı? Her biriniz bir şaibe çıkarılarak Bakanlıktan alınmadı mı?” deyince, Zorlu Töre buna “Bakanlık isteyenlerin dayatmasıyla oldu” yanıtını verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise Çakıcı’nın sözlerini, “nöbet değişimi” olarak nitelendirdi.

 

Denktaş’ın fıkrası

 

Üçüncü sırada söz alan Serdar Denktaş konuşmasına bir fıkrayı, politik yaşama uyarlayarak başladı. Derviş Eroğlu’nun görevi devrederken 3 zarf bıraktığını ve ‘başın sıkıştığında sırasıyla aç oku’ dediğini kaydeden Denktaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Dedi ki, başın sıkıştığında aç oku. Sıkıştı açtı. Zarfta, ‘derhal eskisini suçlamaya başla’ diyordu. Biraz daha sıkıştı, ikinciyi de açtı. ‘Derhal kendi adamlarından bir kaçının kellesini al’ yazdığını gördü. Bekliyoruz üçüncüyü de.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ