10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB’ye ihtiyaç azalıyor
08 Nisan 2011 Cuma 13:38

'AB’ye ihtiyaç azalıyor'

Bağış: ''Avrupa'nın, Türkiye'ye ihtiyacı artarken, Türkiye'nin, Avrupa'ya ihtiyacı azalıyor'

Resmi temaslarda bulunmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e giden Türkiye Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, konsolosluk binasında Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi. ''Sözde Ermeni soykırımının inkarını cezalandırılmasını öngören yasa teklifinin'' Senatodan geçmesini engellemek için Fransa'daki Türklerin seferber olmasını isteyen Bağış, Fransa'daki Türk vatandaşlarının, Fransız siyasetçilere gerekli uyarıyı yapmasını istedi.
 


“Yasa geçmemeli”

Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarının vergi verdiğini, oy kullandığını hatırlatan Bağış, bulundukları seçim bölgelerinde Türk derneklerinin, Senato üyeleriyle konuşarak bu yasa teklifinin geçmesini engellemesi gerektiğini söyledi. Bağış, ''Aksi takdirde bunun acısını, çocuklarımız torunlarımız ikili ilişkilerimiz çeker'' ifadesini kullandı.
 

 

“Türkiye, AB'nin lokomotifi olacak”


Üyesi olması halinde Türkiye'nin, AB'nin lokomotifi olacağını da kaydeden Bağış, ''Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı artarken, Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı azalıyor'' dedi.


Türk vatandaşları da yurt dışında oy kullanma hakkı, Türkçe öğretmen, THY'nin Fransa'dan, Türkiye'de İstanbul dışındaki kentlere de sefer düzenlemesi taleplerini dile getirdiler.


Bağış, bunları not ettiğini belirterek, yurt dışında oy verme hakkı başta olmak üzere, hükümetin bu talepleri gerekli dikkatle ele alacağını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ