18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abonelere yansıtılan vergi ne kadar?
29 Aralık 2011 Perşembe 11:07

Abonelere yansıtılan vergi ne kadar?

KKTCELL Genel Müdürü; vergi rekortmenliklerini, sektördeki eksiklikleri ve 'her şey var' dediği ülkemizde yapılması gerekenleri Haberdar'a açıkladı:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Kıbrıs Mobile Telekomünikasyon Ltd. kurumlar vergisi ve gelir vergisi toplamında 6.909.261 TL vergi ödeyerek, birinci sırada yerini aldı. Bunun ilk olmadığını kaydeden Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu, şirketlerinin birkaç yıldan bu yana vergi sıralamasında birinci olduğunu söylüyor.

 

Vergi sıralamasının en üstünde yer almanın haklı gururunu yaşayan Dağhan Fellahoğlu, vergi rekortmenliğinin hedef değil, sonuç olduğunu belirtiyor. “Bizim için önemli ve keyifli olan kısım, Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesinin bundan mutluluk duymasıdır” diyen Fellahoğlu verginin bir ‘hijyen faktörü’ olduğunu vurguluyor.

 

Ödedikleri verginin devletin birtakım ihtiyaçlarını karşılayacak olmasından da büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Fellahoğlu, bu konuda devletin motive edici olmasını talep ediyor.

 

 

“Haklı bir gurur içindeyiz”

 

Soru: Bu yılın vergi sıralamasında en üst sırada yer aldınız. Bunu hedeflemiş miydiniz?

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell uzun yıllardan beri vergi rekortmeni. Vergi rekortmenliği hedef değil, sonuçtur. Hijyen faktörüdür bir yerde. Yasal yükümlülüklerimizin eksiksiz olarak yerine getirilmesidir. Bizim için en keyifli ve önemli bir kısmı, Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesinin bundan büyük mutluluk duyması. Dolayısıyla haklı bir gurur içindeyiz.

 

 

“Devletin bir takım ihtiyaçlarını karşılayacak”

 

Sonuçta ödediğimiz verginin, devletin, eğitimden sağlığa kadar bir takım ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünürsek bu da ayrı bir mutluluk. Biz burada hem KKTC kanunlarına karşı yükümlülüğümüzü yerine getirirken, hem de uluslararası denetim şirketleri tarafından yapılan denetimi geçmiş durumdayız. Biz uluslararası bağımsız denetçiler tarafından da denetlendik. KKTC’nin vergi sistemini kendi hayatınıza katmanız, KKTC’de yeminli mali müşavirle çalışıyor olmanız gerekir. Bu da yetmez, uluslararası denetim firmasıyla da çalışıyor olmanız gerekir. Tüm finansallarınızın denetlenmesini sağlamanız gerekir. O yüzden bizim finansallarımız aynı zamanda uluslararası borsaya kote olan şirketleri denetleme ehliyetine sahip yeminli mali müşavirler tarafından da onaylanmış bilançodur.

 

 

“Müşteriler KKTC’ye değer katacak olmanın güvenini yaşıyor”

 

Başarının sırrına gelince; Birincisi bu Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesinin çalışmasının sonucudur. İkincisi ise abonelerimizin bize güvenip, bizim müşterimiz olmalarının sonucudur. O yüzden ben herkese teşekkür ediyorum. Şunu da söyleyeyim. Kuzey Kıbrıs Turkcell aboneleri, Turkcell müşterisi olduklarında vergilerini ödeyip,  KKTC’ye değer yaratacak olmanın haklı güvenini taşıyorlar. Turkcell’in hijyen faktöründen hareket edip devletine vergi ödemesi müşteri olarak büyük bir kıymet arz eder.   

 

 

“Devlet teşviği önemli”

 

Soru: KKTC’de ödüllendirme sistemi var mı?

 

Bununla ilgili farklı ülkelerde, farklı uygulamalar var. Devletin motivasyonu artırması çok önemli. Ceza faktörünün yanında ödüllendirme de olmalı. Bu, iş insanının gurur duyacağı bir şeydir. Basın aracılığıyla verginin doğru ve vicdanlı bir şey olduğu anlatılmalı. Devletin teşvik etmesi de bu noktada büyük önem taşıyor.

 

 

Soru: Bundan sonraki hedefleriniz neler?

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell 1999 yılında KKTC’nin hayatına girdiğinden beri birçok ilkle buluşturdu. Tekel olan pazarı rekabetçi bir ortama kavuşturdu. Hem insana, hem altyapıya yatırım yaptı. Altyapı ve teknolojiye yapılan yatırımdan çok daha önemlisi insana yapılan yatırımdır çünkü sonuçta çalışanlarımızın önemli bir kısmı KKTC vatandaşıdır. O yüzden kalıcı bir yatırım. Gönlümüzden geçtiği kadar yatırım yapamıyoruz maalesef.

 

 

“2012 yılında istediğimiz gibi yatırım yapamayacağız, çünkü…”

 

2012 yılında da, gönlümüzden geçtiğinden daha az yatırım yapacağız çünkü, yıllardan beri dile getirdiğimiz bir şey var. Biz sigara, içki, kumardan daha fazla vergi ödüyoruz. Lüks olmaktan çıkmış, dünya ticaretinin döndüğü mobil iletişimde hala çok yüksek vergi yükleri var. Yüzde 70’e yakın vergi yükü var. Vergiden vergi alınıyor. Çiftelendirilmiş vergi alınmaya devam ediliyor. Birçok türlü vergi alınmaya devam ediliyor. Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde vergi matrahı değişken değil. Vergiye tabi olan rakam sabittir, onun üzerinden onaylanır. KKTC’de hem vergi oranları yüksek, hem de vergiden vergi alınıyor. O yüzden bu dövizdeki artışla birlikte iyice operatörün yatırıma dönüştüreceği rakam azalıyor. Biz ülke olarak bunu daha çok tartışmaya açmalıyız. Bu konuda basın mensuplarına da görev düşüyor. Bilgilendirmeye ihtiyacımız var. Biz Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak yatırım yapmaya devam edeceğiz ama gönlümüzden geçtiği kadar yatırım yapamayacağız.

 

 

Aboneye yansıyan vergi…

 

Soru: Abonelere yansıtılan vergi ne kadar?

 

Yüzde 20 KDV var. Yüzde 35 özel iletişim vergisi var. Yüzde 15 hazine payı var. Bu sürdürülebilir değil. Şu nokta çok önemli; dünyada mobil sektör her ülkede çift bacaklıdır. Ne demek bu?  Sadece tüketici ve kullanıcı olarak değil, üretici olarak da yer alıyorlar bu endüstride. İhracat yapıyor, satış yapıyor, değer yaratıyor. Bu vergi yüküyle Kuzey Kıbrıs sadece tek bacaklı, tüketici tarafından. Zorluyorsunuz, gelin bu alana yatırım yapın diye, tamam. Kullanacak insan sayısı belli. Bir de siz bahsettiğimiz vergi yükünü yükleyeceksiniz. Turkcell kazanacak, uygulama geçirici kazanacak. Telif hakkı ödüyorsa telif hakkı sahibine ödeyeceksiniz. Peki nasıl dönecek bu iş? Sizin 5 liraya sattığınız bir hizmetin iki buçuk lirası devletin. O yüzden bu dünyanın çift bacaklı olması gerekiyor. Sadece tüketici değil, üretici olmalıyız. Bir de akıllı olmak gerekiyor. İzolasyon diyoruz, teknolojinin izolasyonu yok. Bu cep telefonu dünyasında 5 milyar insan var. Siz Mağusa’da, Lefkoşa’da ürettiğiniz bir uygulamayı, buraya yükleyip, dünyadaki herkese satabilirsiniz. Bunun içinde ne bacaya, ne dumana ihtiyacınız var. Bir bilgisayara ve eğitime ihtiyacınız var. Başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Bu Kuzey Kıbrıs’la o kadar örtüşen bir şey ki… O bacağı eksik. O bacağın toparlanması gerekiyor. Mobil sektöre bakın şu anda, ekonomik istişare komitesi diye bir şey kurulu TC ile KKTC arasında. En kolay hayata geçecek şekilde. Her şey hazır. Kullanıcı olarak herkesin kullandığı bir şey iletişim. Fonu var, tahsil edilen bir vergi var, kullanıcısı var, üniversiteler var, eğitimi var. Vergi ödeyen insanlar bu ülkenin insanları. Biz bu sistemin dinamiklerini inkâr edemeyiz. Hepsi var. Parasız değil ki, parası da var. yatırıma dönüştür. Sen tahsil ettiğin vergiyi söküp gitmek yerine Türkiye’nin yaptığı gibi, tekno parklarla, vergiden arındırılmış, bin, 2 bin kişiye istihdam alanı yarat. Vergi ödeyen bireyler yarat. Bin tane 2 bin tane insan demek, bin tane 2 bin tane aile demek. Kıyafet alan, bakkala giden, akşam yemek yiyen kişilerle standart döngüyü oluşturup ekonomiyi büyütüyorsun. Daha çok evlenen insan demek, daha çok eğlenen insan demek, daha çok gazete okuyan insan demek. Ekonomiyi büyütüyorsunuz. Ekonomiyi büyütmek için her şey var bu ülkede. Önemli olan kafa yapısı. Zorlar var aslında. Zor olan parayı bulmak. Para da var.

 

 

“Dünya iletişim trendini takip ediyoruz”

 

Kampanyalarımız devam edecek demiştik. Dünyada mobilde en önemli trend, internete girebilir, farklı uygulama alışveriş merkezlerinden, apple aplication store’dan, çok uygulama yapabilecek akıllı telefonlarla ilgili kampanyalara hızlanarak devam edeceğiz. her segmente, her kesime hitap edecek farklı ve doğru telefonları halkımızla buluşturmaya devam edeceğiz. Hedefimiz, tüm beklentilere en ileri yanıtları vermek.

 

Biliyorsunuz 16 Aralık’ta, Türkiye’yle aynı anda iPhone 4S’i lanse ettik. iPhone 4S’nin lanse edilmesi büyük bir olaydı. Bunlara hız kesmeden devam edeceğiz. Kuzey Kıbrıs’a özgü uygulamalar geliştireceğiz. Eczane uygulamamamızı basınla paylaşmıştık. Nerdesiniz, ne kadar uzakta, adres bilgisi, telefonu gibi. Bunlara devam edeceğiz. Altyapımıza gelince, - ki bunu rahatlıkla söyleyebilirim- dünyanın birçok şebekesinden çok daha iyi bir şebekemiz var bizim. Ben İspanya’ya, İtalya’ya gitmiştim. Şebekeler bizdekilerle mukayese edilemeyecek kadar geride. Ama bu da bize yetmiyor. Alt yapıya yatırım yapmaya devam edeceğiz. Yeni kampanyalar çıkaracağız. Abonelerimiz ne ödemek istiyorlarsa, karşılığında ne almak istiyorlarsa, finansal olarak kafalarının daha rahat olacağı ama teknolojik olarak ta daha da zengin bir dünyaya Kuzey Kıbrıs Turkcell’le devam edecekler.

 

 

“10 dakika KKTC’yi anlatabilmek için Amerika’ya gittim”

 

Aralık 2009 yılında ABD’deki Apple Merkezi'ne gittim. Düşünün 10 dakika KKTC’yi anlatmak için o kadar yol gidiyorum. Orada, KKTC’den geldiğimi ve Apple ile çalışmak istediğimi belirttim. Orada İnsan kaynağımız, pazardaki pozisyonumuz ve alt yapımızı anlattım. Apple firması resmi ilişkiye gireceği operatörlerde pek çok standartlar arar. Bu süreçte bizimle ilgili araştırma yaptılar; bizim dağıtım ağımızı, 3G altyapımızı, şebeke hızımızı test ettiler sonrasında Apple ile resmi anlaşma imzaladık ve sıkı bir çalışma süreci geçirdik. Hemen,‘Tamam verelim’ demiyorlar. Apple gibi bir firma ile anlaşmak için 2 buçuk yıl sabrettik.  Bu çok önemli bir anlaşma ve ülke için önemli referanstır. Ayrıca şunu da vurgulayalım, Apple ile yaptığımız anlaşma Kıbrıs’ın tümü için yapılmış bir anlaşmadır. Kıbrıs’ta muhtemel bir anlaşma durumunda iPhone satışları Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ