18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah Gülden Gezi Parkı açıklaması
12 Haziran 2013 Çarşamba 12:35

Abdullah Gül'den Gezi Parkı açıklaması

Doğu Karadeniz turu kapsamında Rize Valiliği'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim olaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu...

Cumhurbaşkanı Gül'ün açıklamalarından satırbaşları:
 
Türkiye açık bir toplum. Demokratik bir ülke. Demokratik standartları batı kritelerinde olan bir ülke. Bir olaya baktığımızda yanlış düşmememiz gerekiyor. Türkiye ekonomisi düzgün giden bir ülke. Türkiye'yi farklı bir safhaya koyması gereklidir. yayın kuruluşlarının bua dikkat etmesi gerekir. Biz barışçıl bir şekilde şiddete kaçmayan, şiddetin içinde olmayan gösteriler demokratik haktır. Ama şidddet eğer bütün vatandaşların hayatlarını rahatsız ederse olay farklı boyut kazanır.

Gezi Parkı'nda insanların, itirazları varsa bunları dinlemek hepimizin görevi. Bu bağlamda çeşitli görüşmeler yapılıyor. Dolayısıyla bu tip problemleri farklı düşünceleri konuşarak görüşerek şiddetten uzak bir şekilde çözülür. Bu çatışma sadece Türkiye'de değil, buna İspanya'da da, New York'ta da, Berlin'de de müsade etmezler. Gezi Parkı'nda gösteriler vardır bunun ötesinde de şiddete başvuranları ayırmamız gerekir.
 
Kılıçdaroğlu'nun görüşmesini hemen kabul ettim ve görüştüm. Neticeye ne katkısı olacağına bakarım. Liderlerin zirve çağrısının neticeye katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Tek tek görüşmenin daha faydalı olacağını düşünüyorum.
 
Başbakan birinci elden görüşmek için çeşitli kişilerle görüşecek. Bunların hepsi demokratik olgunluktur.
 
Türkiye bu durumların başından gelebilecek bir ülkedir. Türkiye açık bir toplum, başka bir ülkede olup bitenleri nasıl izliyorsak bizim ülkemizde olanları da başkaları öyle izliyor. Olaylar anlatılırken çevresi ve nitelikleri güzel bir şekilde anlatılırsa o açıdan Türkiye'de olup bitenler açık ve şeffaf. Niteliği doğru anlatılırsa Türkiye'nin imajı zedelenmez.

 Diğer ülkelerde güvenlik güçlerinin yaptıklarına bakmamız lazım. Başkalarını suçlamayada gerek yok. Basın kurululuşları farklı farklı olayları yansıtıyor.
 
Ben bir konuşma yaparım. Konuşmanın içerisinden bir cümle alırsınız, bir yere götürebilirsiniz. Türk demokrasisin batı standartlarına ulaştığımız söylüyorum. Demokrasi açık şeffaf seçimlerdir. Gelişmiş ve ileri demokrasilerde insanlar görüşlerinin ifade edebilir, yazabilir ve çizebilir.Başbakan da ileri demokrasi derken bunları kastediyor.
 
Maalesef yanlışları görmessek bu da olgunluğumuza yakışmaz. İlk gün Gezi Parkı'nda olup bitenler yanlıştı. Yanlışa doğru diye ısrar ederse doğruculuğunuz gider. Dün yapılan müdahalede polisin nasıl bir tavır sergilediğini gördünüz. İlk gün böyle bir müdahale olsaydı olay belki de buralara gelmezdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ