12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDden Mısıra 4 savaş uçağı
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:30

ABD'den Mısır'a 4 savaş uçağı

ABD ülkeye askeri yardıma devam ediyor

ABD'li üst düzey bir savunma yetkilisi, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde 4 adet F-16 savaş uçağını Mısır'a göndermeyi planladıklarını açıkladı.

Açıklamada, 2010'da onaylanan 1.3 milyar dolarlık yardım paketindeki 4 savaş uçağının Mısır ordusuna gönderileceği vurgulandı. ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'da geçtiğimiz hafta asker tarafından devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle görevden uzaklaştırıldığı yönünde bir açıklama yapmaktan kaçınmıştı.

Obama'nın "darbe" kelimesini kullanması durumunda, Washington'un Mısır'a yaptığı yıllık 1.5 milyar dolar askeri yardımı kesmesi gerekiyordu. Siyasi uzmanlar, ABD'nin Mısır'ı "stratejik ortak" olarak gördüğünü ve bu ülkeye askeri yardımı kesmeyi göze alamadığını iddia etmişti.

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamalarda da ABD'nin silahlı güçler dahil Mısır'a yapılan yardımı kesmesinin, ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olmayacağı ifade edilmişti.MURSİ'YE DESTEK SÜRÜYOR

Mısır'da Mursi taraftarlarının gösterileri de devam ediyor. Adeviye meydanında toplanan Mursi taraftarlarından bir kısmı pankart ve sloganlarla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürümek istedi. Güvenlik güçlerinin ikna etmesiyle 5 bin kişilik grup, buraya yürümekten vazgeçti.SİNA'A ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

Sina Yarımadası'nda ise silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda bir asker öldürüldü. Mısırlı yetkililer, Mısır-İsrail sınır bölgesinde kimliği belirlenemeyen kişilerin açtığı ateş sonucu bir askerin öldüğünü açıkladı. Olayın sorumluluğunu üstlenen olmazken saldırıyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ