19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD ve İngiltereden Suriye Açıklaması
09 Eylül 2013 Pazartesi 09:53

ABD ve İngiltere'den Suriye Açıklaması

şte toplantıdan satır başları:

Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kimyasal silahları devrederek, askeri müdahaleyi durdurabileceğini söyledi.

 

KERRY:

- İngiltere parlamentosu Suriye'ye müdahaleye karşı çıkmasına rağmen bizim ilişkimiz özeldir.

- Londra'daki gösterileri takdir ediyorum. ABD'de de benzer gösteriler var. Çünkü insanlar savaş istemiyorlar. Ancak (Suriye'de) insanlığa karşı işlenen bu suça karşı da bir araya gelmek lazım.

- Şunu açık bir şekilde belirtmeliyim. ABD, Obama ve ben hepimiz şu şekilde düşünüyoruz: Suriye'de siyasi çözüm olmalı, askeri değil. Ancak bir taraf çok sayıda insanın ölümüne neden oluyorsa, kimyasal silah kullanıyorsa ve bunu cezasız kalacağını bilerek yapıyorsa, asla müzakere masasına oturamaz.

EMRİ ESAD VERDİ

- Biz Esad rejiminin kimyasal silah saldırısı emrini verdiğini biliyoruz. Bölgeye askerlerini gönderdiğini biliyoruz.

- Roketlerin nereden atıldığını biliyoruz. Atılan roketlerin hepsinin rejimin kontrolündeki yerlerden, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere atıldığını biliyoruz.

- BM denetçilerinin girişi engellendi. Ve dört gün boyunca Esad o bölgeleri bombaladı. Suriye ve İran da kimyasal saldırı düzenlendiğini kabul ediyor. Ancak muhaliflerin bunu gerçekleştirecek teknolojisi yok. Bana muhaliflerin, rejim kontrolündeki bölgelerden nasıl roket attığını açıklayabilir misiniz?

- Geçtiğimiz ay da kendi okullarına Scud füzeleri gönderdi. Bu kişinin güvenirliliği yoktur ve tavrının karşılıksız kalmaması gerektiğini düşünüyorum.

Kimyasal silahların devredilmesi

- Ancak Esad önümüzdeki hafta içinde elindeki tüm kimyasal silahları uluslararası topluma devrederek askeri müdahaleyi engelleyebilir.

HAGUE:

- ABD'nin İngiltere'ye Suriye konusundaki diplomatik desteği tam.

- Diplomatik çabaların hızlanmasını sağlayacağız. ABD ile birlikte Suriye'ye insani yardımların artırılmasını sağlayacağız. Ayrıca Lübnan ve Ürdün'ün sınırlarının korunması önemli. Onlara da bu konuda yardımlar yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ