20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD ve Çin liderleri buluşuyor
07 Haziran 2013 Cuma 11:38

ABD ve Çin liderleri buluşuyor

İki süper gücün liderleri Amerika Birleşik Devletleri’nde buluşuyor

Amerikan Başkanı Barack Obama ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün California’da bir araya gelecek. Bu görüşme Çin Lideri Xi’nin Mart ayında Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Rusya’dan sonra yaptığı ikinci ziyaret olacak. 

Ancak iki liderin görüşmesi teamüllerin dışında gerçekleşiyor. Zira geleneksel olarak Amerikan Başkanları, yeni Çin lideri ile resmi görüşmeler için 1 yıl bekliyor. Ancak 2 yıldır tarafların birbirini tanıması bu süreyi kısalttı.

İki gün sürecek görüşmelerde bölgesel ve global konular ele alınacak.

Ana gündem siber güvenlik

İki liderin görüşmesinde masaya yatırılacak anagündem maddesinin Siber güvenlik olması bekleniyor. Bilindiği üzere Mayıs ayının başında Amerikan hükümeti ilk kez Çin’i bilgisayar korsanlığı yapmakla suçlamıştı. Çin ise iddiaları reddetmişti.

Amerikalı yetkililere göre iki ülke arasında yüksek düzeyli görüşmeler Temmuz ayında başlayacak. İş dünyası ve askeri projeleri tehdit eden siber hırsızlığın Amerikalı şirketlere milyarlarca dolar zarar verdiği tahmin ediliyor. 

Kuzey Kore ve Suriye görüşülecek

Bir diğer önemli başlık ise Kuzey Kore olacak. Nükleer denemeler ile iyice gerilen ipler; Beyaz Saray ile Pyongyang yönetimi arasında soğuk rüzgarların esmesine sebep oldu. Çin’in artan tansiyonu düşürücü girişimler yapmaması üzerine Pentagon bölgedeki askeri varlığını artırmıştı.

Ancak bu durum Çin’i rahatsız etmiş; iki ülkenin orduları arasında gerilimin yaşandığı yorumlarına sebep olmuştu. Başkan Obama, Çin Lideri Xi ile kişisel ilişkilerini geliştirip; iki ülke askerinin sağlıklı iletişim kurması için çaba gösterecek.

Toplantıda ayrıca Suriye'deki şiddet konularının ve Esed'in durumunun ele alınacağı gelen bilgiler arasında.

İkinci yılını dolduran şiddet Amerikan hükümeti tarafından yakından takip ediliyor; Esed’in gitmesi gerektiği her platformda dile getiriliyor.

Ancak Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi olarak Suriye’ye yönelik atılacak adımlara sıcak bakmıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ