18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD askerlerinin dibindeydi
05 Mayıs 2011 Perşembe 11:00

ABD askerlerinin dibindeydi

Wikileaks’te yayınlanan son belgelere göre 2008 yılında ABD askerleri, Pakistanlı askerlere eğitim verdi. Eğitim verilen yerse Bin Ladin’in vurulduğu ve o sırada saklandığı konutun birkaç yüz metre uzağındaki askeri akademi…

El Kaide’nin lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü konutun, Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın yaklaşık 75 km. kuzeyindeki Abbotabad’da yer alması ABD ile Pakistan arasında gerilime neden oldu. Bin Ladin’in 5-6 yıldır bu konutta bulunması ve buna rağmen Pakistan istihbaratı tarafından yerinin tespit edilememesi El Kaide liderinin korunduğu şüphelerine neden oldu.

Askeri Akademinin bulunduğu yer

Bu konudaki tartışmalar devam ederken, ABD askerlerinin bin Ladin’in evinin birkaç yüz metre yakınında Pakistan askerlerini eğittiği ortaya çıktı.

WikiLeaks’te yayınlanan son belgeye göre, 2008 yılında Usame Bin Ladin, ABD askerlerinin burnunun dibinde yaşadı.

Ladin’in yıllarca yaşadığı konutun bulunduğu Abbotabad kenti aynı zamanda Pakistan Askeri Akademisi’nin de bulunduğu yer.

70 bin kişilik birliklerinin eğitilmesi gündeme geldi

WikiLeaks belgelerine göre, o dönemde ABD istihbaratının başındaki isim olan John Negroponte ile Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmut Kureyşi ortak operasyonlar düzenlemek için bir görüşme yaptı. Görüşmede Pakistan’ın 70 bin kişilik sınır birliklerinin eğitilmesi de gündeme geldi.

İki yetkili ABD subaylarının Pakistanlı askerlerin eğitilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Ekim 2008’de başlayan eğitimler Bin Ladin’in kaldığı konutun birkaç yüz metre uzağındaki askeri akademide verildi. Eğitimler sırasında Bin Ladin’e bu kadar yakın olan ABD askerleri, El Kaide liderinin varlığından habersizdi.

Yardım merkezi Abbotabad
Amerikalıların Bin Ladin’le aynı kentte bulundukları tek olay bu değil. Abbotabad, 2005 yılında Pakistan’da yaşanan depremden sonra ABD ve Birleşmiş Milletler’in yarımlarının dağıtım merkeziydi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ