22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB mi, BM mi?
04 Mayıs 2011 Çarşamba 15:09

AB mi, BM mi?

Pitella, Ashton'dan Kıbrıs'a öncelik vermesini isteyecek

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve İtalyan AP Milletvekili Gianni Pitella’nın, AB Dış Siyaset Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’dan Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yürütülen görüşmelere öncelik verilmesini isteyeceği bildirildi.Güney’de yayımlanan Simerini gazetesi, Pitella’nın, EDEK Başkanı Yannakis Omiru ile EDEK Başkan Yardımcısı ve AP Milletvekili Kiriakos Mavronikolas ile görüştüğünü yazdı.


Pitella görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Ashton’dan Kıbrıs sorununun çözümü yönelik gerçekleştirilen görüşmelere öncelik ve önem vermesini isteyeceğini ifade etti.


Habere göre Omiru ise, “devam eden Türk uzlaşmazlığının sonucu olarak görüşmelerin durgunluğa girdiğini ve batağa saplandığını” iddia ederek bu konuda Pitella’yı bilgilendirdiğini ifade etti.Omriu, Pitella ile “kolonizasyon” ve AB’nin, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına daha etkin katkıda bulunması gereği üzerinde durduklarını kaydetti.Haberde, görüşmenin nerede ve ne zaman gerçekleştirildiğine ilişkin bilgi verilmedi.
 

 


Edek’in mülkiyet tezleri


Gazete haberinin devamında, EDEK’in Adalet ve İnsan Haklarından Sorumlu Sekreteri Kostis Efstathiu’nun dün, partisinin mülkiyet konundaki tezlerinden bahsettiğini yazdı.


Habere göre Efstathiu, yasadışı istila ve işgal ile mülklerin yasadışı gasp edilmesinin, mülkün yasal sahibinin haklarını sınırladığını ve bu durumun yasal sayılamayacağını savundu.


Tapunun, mülkün sahipliğini gösteren karşı çıkılamaz bir delil olduğundan bahseden Efstathiu; mülkün sahibinin, istediği gibi ve istediği zaman mülkünü kullanma hakkı olduğunu söyledi.Efstathiu ayrıca, “mülkün sahiplik hakkının sınırlanmasından dolayı sahte devletin hiçbir faaliyetinin yasal olmadığını” iddia etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ