17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB ile top gibi oynadık
04 Mayıs 2011 Çarşamba 10:46

'AB ile top gibi oynadık'

Başpapaz Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne üye olmak için AB’yi kandırdığını itiraf etti…

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, “Milli davanın siyasiler tarafından yönetildiği yarım asır içerisinde Kıbrıs’ın yarısı kaybedildi, tamamı tehlike altındadır” ve “Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne üye olmak için AB’yi kandırdı” sözleriyle Rum siyaset dünyasını kızdırdı.Rum Simerini gazetesi, “Başpiskopos Tepkilere Neden Oldu… Hükümet ve Partiler Sky’a Röportajını Yorumluyor” başlığıyla yansıttığı haberinde, II. Hrisostomos’un “Sky Yunanistan” TV’ye yaptığı açıklamada, halen verilmiş olan tavizlerle ve bugünkü durumla ortaya çıkması muhtemel yeni çözümün, mevcut durumdan çok daha kötü olacağı görüşünü ortaya koydu.

 


“Görüşlerimizi her zaman söyleyeceğiz”


Habere göre, Rum halkının, Annan planına benzer bir çözümü daha büyük bir çoğunlukla reddedeceğini söyleyen Hrisostomos, “Kıbrıs Helenizminin varlığının Rum Ortodoks Kilisesi’nin umurunda olduğunu, bu nedenle görüşlerini her zaman söyleyeceğini” belirtti.
II. Hrisostomos, müzakere masasında Rum tarafınca kabul edilemez tavizler verildiğini, bu tavizlerin değişmez Türk tezlerine yaklaştığını ve bunların, Helenizmin Kıbrıs toprağındaki devamını tehdit etmekte olduğunu ileri sürdü.II. Hrisostomos “Kıbrıs’ın siyaset dünyası 1974 ve sonrasında istilacının haksızlığını göstermekte başarısız oldu aşamalı olarak, zaman zaman verilen tavizlerle, bizim taraf kapana kısıldı” dedi. Rum Yönetimi eski başkanı Glafkos Klerides’i, AB’ye, Güney Kıbrıs’ın üyeliğine karşılık, Kıbrıs sorununu Annan planı temelinde çözme sözü vermekle suçlayan Hrisostomos, “Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne üye olabilmek için AB’yi kandırdı” dedi.

 


Başpapaz kızdırdı


Gazete II. Hrisostomos’un sözlerinin Rum tarafında tepkilere neden olduğunu, Güney Kıbrıs’ın AB’ye üye olmak için AB’yi kandırdığı sözlerine karşılık Rum Sözcü Stefanos Stefanu’nun “Kıbrıs’a ve Kıbrıs davasına zarar veriyor” yanıtını verdiğini yazdı.Habere göre Stefanu II. Hrisostomos’un sözleriyle iç cepheyi birleştirmek yerine onu unufak ettiğini belirterek şunları söyledi:“Türkiye, AB’nin Kıbrıs’ın üyeliğini kabul etmesinin hata olduğu kabul edilemez tezi her gün ağzında sakız ediyor. Türkiye bu tezi her gün öne çıkararak, aslında var olmayan sahte devleti yükseltmeye çalışıyor. Türkiye’nin, güya Kıbrıs’ın AB’ne girmesinin yanlış olduğu şeklindeki bu kınanası ve yanlış tezi benimsenemez ve tekrar edilemez.

 


“Şimdi kilisenin konuşma zamanı değil”


Şimdi Kilise’nin rolünü konuşmamızın zamanı değildir ama Başpiskopos nasıl olur da Kıbrıs’ı yarım bırakanın politika olduğunu söyler? Kıbrıs’ın trajedisinin sorumlusunun Atina cuntası ve EOKA-B olduğunu bilmiyor mu?”

 


“II.Hrisotomos sorun çıkarıyor”


AKEL Genel Sekreter Andros Kiprianu da, II. Hrisostomos’a, davranışı ile Rum toplumu içerisinde doğru bir rol oynamadığı, aksine daha da sorun çıkardığı mesajını gönderdi. “Sözlerinden bazıları yabancılara, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni daha da cezalandırmaları için argümanlar veriyor” diyen Kiprianu II. Hrisostomos’un bir kez daha sanki politikacıymış gibi davrandığını ve bölücü olacak şekilde konuştuğunu söyledi. DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ise, II. Hrisostomos’un sözlerinin yanlış olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını göstermenin, kendilerine (siyasilere) bağlı olduğunu belirtti.DİKO Başkanı Marios Karoyan, Kilise’nin Kıbrıs sorununda görüş beyan etme hakkı olduğunu, bazı noktalarda farklı düşünseler de kendisinin; ateşe benzin dökmeyeceğini söyledi. II. Hrisostomos’un bazı sözlerine katıldıklarını, bazılarına katılmadıklarını anlatan Karoyan, partisinin; Kıbrıs sorununda bir B planı olması gerektiği tezini yineledi. EDEK Başkanı Yannakis Omiru, II. Hrisostomos’un söylediklerini şöyle yorumladı:“Kilise’nin milli davada söz söyleme hakkı ve görevi vardır ancak bu, Başpiskopos’un her söylediğini paylaşıyoruz anlamına gelmiyor.”Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, II. Hrisostomos’un Kıbrıs sorununa ilişin açıklamalarına kaygıyla yaklaştığını belirterek II. Hrisostomos’un Kıbrıs sorunundaki söylemlerinde siyasetçilerden çok daha fazla ketum olması gerektiği görüşünü ortaya koydu.EURO.KO da, II. Hrisostomos’un; müzakerelerin batağa saplandığı, Annan planından üç kat daha kötü bir çözüm tehlikesi bulunduğu görüşünü paylaştığını açıkladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ