19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“AB adil değil”
17 Nisan 2011 Pazar 15:28

“AB adil değil”

Bağış: “Kıbrıs sorununun çözümü konusunda AB adil davranmıyor”

TC Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda AB'nin adil davranmadığını vurguladı.


Bağış resmi ziyaret için bulunduğu Slovenya'da resmi görüşmelerinin ardından, Ljubljana Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, Türkiye-AB ilişkileri ve müzakere süreci konulu konferans verdi.
Türkiye-AB ilişkileri ve müzakere sürecini detaylı olarak anlatan Bağış, "Türkiye'nin üyeliğinin hem AB hem dünya hem de Türkiye için 'kazan, kazan, kazan' olacağını" söyledi.


Bir soru üzerine müzakere sürecinde Türkiye'ye çifte standart uygulandığını ifade eden Bağış, şu fıkrayı anlattı:


“AB komisyonu bir Bulgar, bir Rumen, bir de Türkü sınava çağırıyor. Bulgara, Hiroşima'ya atom bombasının atıldığı tarihi, Rumene saldırıda kaç kişinin öldüğünü, Türke ise ölenlerin isim soyadı, cinsiyeti ve doğum tarihini soruyor.”AB'den 5 beklenti


Türkiye'nin Avrupa Birliğinden beklediklerini de beş madde halinde yineleyen Bağış, bunları, "adil müzakere süreci, terörle uluslararası ortak mücadelede işbirliği, Kıbrıs sorununun adil çözümü için işbirliği, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı ve AB zirvelerine Türkiye'nin de başbakan ve cumhurbaşkanı düzeyinde katılımının sağlanması" şeklinde özetledi.


Kıbrıs sorununun çözümü konusunda da AB'nin adil davranmadığına işaret eden Bağış, "AB konseyinin 26 Nisan 2004 tarihli kararını uygulayan tek ülkenin Güney Kıbrıs (Rum kesimi) olduğunu, diğer 26 üye ülkenin bu kararı uygulamadığını" söyledi. Bağış, AB ile KKTC arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve uygulanmakta olan ticaret ambargosunun kaldırılmasını öngören kararın, Güney Kıbrıs'ın sürekli vetosu yüzünden üye ülkelerce uygulanamadığına işaret etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ