23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“6 bin TL’ye evlenebilirsiniz”
20 Nisan 2011 Çarşamba 10:57

“6 bin TL’ye evlenebilirsiniz”

Sema Köse, Yarim Ltd'nin gençlere yönelik yeni kampanyasını Haberdar'a anlattı...

Adem KAVAZ

 

 

Haberdar Gazetesi olarak evlenme sezonunun yaklaştığı bu günlerde, genç çiftlerimize rehberlik yapma adına bu önemli günlerinde hangi malzemeye nasıl ve ne fiyata ulaşabileceklerinin araştırmasını yaptık. Ülkemizin köklü isimlerinden Yarim LTD Direktörü Sema Köse, müstakbel Gelin ve Damat adaylarının merak ettiklerini Haberdar’a anlattı. Köse, çiftlerin, gelinlikten pastaya, hatta davetiye kadar tüm giderleri için en az 6 bin TL’ye ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Müşterilerin ihtiyaç ve ödeme durumuna göre ayarlama da yapabiliriz” dedi.

 

Sektördeki sıkıntılarla ilgili görüşlerini de aldığımız Köse, son zamanlarda birçok yeni firmanın piyasaya girdiğine işaret ederek, “Bu sektörün okulu yok ama tecrübe gerek, süreklilik te çok önemli. Yeni açılanlar da zaten uzun ömürlü olmadı. Uçak bilet fiyatlarının düşmesi ve insanların alım gücünün azalması da piyasayı etklieleyn unsurlar arasındadır” şeklinde konuştu.

 

 

“90 metrekareden

bin 200 metrekareye”

 

Yarim fikri nasıl ortaya çıktı? Bize bundan bahseder misiniz?

 

Nikah şekeri satmayla işe başladık. Nikah şekeri o dönemlerde ülkemizde kullanılmıyordu. Bu gelenek Türkiye’deki düğünlerde vardı, ben de törenimde nikah şekeri vermek isterdim hep. İkram ettim de. Sonra müşterilerimiz “Niye gelinlik, damatlık yok” dediler. Bunun üzerine biz de düşündük, taşındık. Ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya karar verdik. 1999 yılına kadar 90 metrekarelik bir alanda sürürdüğümüz çalışmalarımızı iyi ve daha kaliteli hızmet adına şu an bin 200 metrekarelik alandan yürütüyoruz.

 

 

Yarim, düğün organizasyonu yapan bir şirket. Müşterilere avantajları neler? Bugüne kadar sektöre ne gibi yenilikler kattı?

 

Salon süslemeleri yoktu. Benim hep hayalimdi gelin ve damadın durdukları lanı süslemek. Salon süslemeleri yoktu. İlk olarak arka dekoru gündeme getirdik. Önceleri gelinler gelinlikleri üzerine para takılmasından şikayetçiydiler. Bunun üzerine bizde paraları asacak aksesuarlar tasarladık. Çok da tuttu. Bu olay daha sonra yerini para kutusuna bıraktı. Bir sonrakiadım salon süslemeleri oldu. Biz davetiyelerimizi Koza Davetiye’de bastırıyorduk. Talebin yüksek olması firmanın ilgisini çekti. Bunun üzerine bayilik konusunda anlaştık. Düğün salonumuzda var. Biz firma olarak müşterilerimize yardımcı olmak istiyoruz. Biliyorsunuz düğün hazırlıkları için kontrol ve takip lazım. Biz müşterilerimiz için bu kontrol ve takipleri yapıyoruz. Onlara yardımcı oluyoruz. Müşterilerin ne istediğini bilmek ve beklentilerine cevap vermek gerekiyor. Bu sektörde yenilik de önemli. Müşteri memnuniyeti her zaman ön planda olmalı. Ayrıca çok riskli bir iş yapıyoruz. Hata kabul etmeyen ve telafisi olmayan bir sektörde çalışıyoruz. Örneğin bir düğüne pasta göndermeyi unutursak bir sonraki gün müşteriye “Size iki pasta gönderelim” diyemezsiniz. Bu yüzden de çalışırken çok dikkatliyiz.

 

 

Verilere göre her yıl bin

ila bin 200 kişi evleniyor”

 

Geçtiğimiz yıllarla kıyaslarsanız taleplerde bir azalma söz konusu mu? Eğer azalma varsa bunu neye bağlıyorsunuz?

 

Sektörde son zamanlarda açılan yeni mekanlar var. Bazı arkadaşlarımla konuştuğum zaman bana “Çok iş var ama para yok. Durgunluk var” diyorlar. Aslına bakarsanız genel anlamda bir düşüş var. Düğün organizasyonuyla ilgili çok işletme açıldı ve çok kolay bir meslek olarak nitelendirildi bu meslek. Bu sektörün okulu yok ama tecrübe önemli. Yeni mekanlar uzun süreli olmadı, sürekliliği olmadı. Ayrıca uçak bilet fiayları da düştü. İnsanlar daha fazla alternatif bulmak amacıyla Türkiye’ye gidiyorlar ve oradan alış veriş yapıyorlar. Bu da bizi olumsuz etkiliyor. Bir diğer etken ise insanların alım gücü azaldı, buna bağlı olarak da düğünlerin sayısı düştü. Her yıl ne kadar evlenme gerçekleşti diye istatistiki verileri inceliyorum. Verilere göre, her yıl ortalama 1000 - 1200 civarında çift evleniyor. Nikah dairesinden bu yılın rakamlarını aldığımda şu ana kadar 41 başvuru olduğu görülüyor. Bu rakam bu yıl 41 çift evlenecek diye algılanmasın. Çünkü nikah işlemleri 15 gün öncesinde alınır. Evlenenlerin sayısında azalma olabilir. Çünkü bu dönemde evlenmek zor, ihtiyaçlar da çok. En azından 16 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

 

 

“Biz daha ucuzuz ama

Güney’den alıyorlar”

 

KKTC sektörü güneyle kıyaslandığı zaman ne söylemek istersiniz?

 

Güney’le rekabet var. Bu her alanda var. Ama gelinlik konusunda rakip değil. Güney’de gelinlik fiyatları 3 bin Euro civarında. Biz daha ucuz olmamıza rağmen bizden alış veriş yapmıyorlar.

 

 

Gelinlik tasarımları kime ait? Hangi model ve renkler en fazla tercih ediliyor?

 

Tüm çizimler ve tasarımlar bana ait. Kendim çizerim. Tasarlarken Maggie Sottero’dan esinlenirim. Dünyadaki bütün değişimleri de takip ediyorum. Bu yıl 30’un üzerinde koleksiyon çıkardık. Geçen yıl ve bu yıl gelinliklerde en fazla beyaz renk ilk sırada. Beyazın yanında krem ile kırık beyazlar da tercih ediliyor. Kreme taleb son üç yılda yüzde 30 arttı. Tek omuz ve omuz uzantılı, dantelli, dar olan balık modelleri tercih edilmekte. Aksesuar olarak da taşlar ve gül desenler kullanılıyor. Damatlıklarda ise siyah ilk sırada. Füme ve krem tonları da tercih ediliyor.

 

 

“Sadece bize geliyorlar

biz herşeyi yapıyoruz”

 

Düğün sezonu yaklaşıyor. Müşterilerinize ne gibi fırsatlar sunuyorsunuz? Kampanyalarınızı anlatır mısınız?

 

6 bin ila 8 bin TL arasında fiyatlar değişiyor. Sunduğumuz kampanyalarla müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Gelinlik, gelinlik aksesuarı, damatlık, davetiye (1500 adet), pastiç (2 bin), pasta, mum ve daha birçok düğün ihtiyacını hazırladığımız pakette onlara sunuyoruz. Gelinlik fiyatları 1800 ile 2500 TL arasında değişirken, damatlıklar ise 360-550 TL arasında. Kendi tasarımımız olan gelinliklerimiz var. Bunun yanında abiyelerimizi kendimiz imal ediyoruz. Damatlıkları ise Türkiye’den getiriyoruz. Gelinlikte kiralama işini yapmıyoruz. Anlaşmalı olduğumuz pastahaneler var. Müşterilerimiz sadece bize geliyorlar, biz herşeyi organize ediyoruz.

 

 

Müşterilere ne gibi ödeme kolaylığı sağlıyorsunuz?

 

Müşterilerin ihtiyaç ve ödeme durumuna göre ayarlarız. Taksit sayısı müşterinin talebine göre ayarlarız. Bir yıla kadar da kolaylık yaparız. Ödemede kesin sınırlar yoktur. Mutlu başlangıçta herkesin evlenme sürecinin gönlünce olmasını dileriz. Zaten şirket olarak genç çiftlere yardımcı olmaya hazırız.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ