23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5inci Lapta Turzim Festivali başladı
22 Haziran 2012 Cuma 14:41

5'inci Lapta Turzim Festivali başladı

Lapta Belediyesi’nin, bu yıl 5’incisini düzenlediği festival başladı

Festivale katılan ekiplerin dün, Lapta Yavuzlar Lisesi’nden festival alanına kortej yürüyüşüyle start alan festivalde, açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından standlar gezildi; önce Kıbrıs Evi’nin açılışı, ardından 2 ‘inci Lapta Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni ve fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

 

Festivalin resmi açılışı ile sergi açılışını, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu gerçekleştirdi.

 

Açılış konuşmalarıyla devam eden festivalde, daha sonra Türkiye, Meksika ve Polonya’dan gelen konuk ve yerel ekipler gösteriler sundu.

 

Bu arada, dün akşamki programda yer alan İbrahim Şevki konseri ise, olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

 

Festivalde bugün, çocuklara yönelik sihirbaz ve illüzyon gösterileri, Lapta Belediyesi Halk Dansları ekibi gösterisi, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sahneleyeceği “İki Bavul Dolusu “adlı çocuk oyunu ve 21.30’da Türkiye’nin sevilen sanatçılarından Gökçe’nin konseri; yarın Türkiye, Polonya ve Meksika’dan gelen ekiplerin halk dansları ve Dance of Cyprus’un “Afrodit Adası ve Biz” adlı gösterisi, 24 Haziran Pazar saat 20:30’da ise Örge Volkan Konseri yer alacak.

 

Lapta Turizm Festivali, aynı akşam saat  22.00’da Kolpa’nın konseriyle sona erecek.

Festivalin açılışına, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı  Ünal Üstel,  Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, KKTC’nin Fahri Kültür ve Turizm Ateşesi Sanatçı Necati Şaşmaz, bazı milletvekili ve üst düzey yetkililerle yerli ve yabancılardan oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.

 

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı konuşmada, Lapta Belediyesi’nin bu yıl 5’sini düzenlediği festivalde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, ülke genelinde düzenlenmekte olan festivallerin KKTC halkının, gelenek ve göreneklerini dünyaya en iyi şekilde yansıttığını kaydetti.

 

“Dünya bizi tanımasa, tanımak istemese de, KKTC halkı ve bu halkın  kurduğu bir devlet vardır. Bu devlet diğer devletlerin tüm unsurlarını taşımaktadır” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’nin  dünyanın uyguladığı haksız  ambargolara maruz kalmaya devam ettiğini anımsattı.

 

Siyasi yaşamları boyunca, “Anavatan-yavruvatan” arasındaki sevgi, kardeşlik birlik ve beraberliği  derinleştirmeyi amaçladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’yi resmi olarak tanıyan, halkının menfaatleri için çalışan tek devletin Türkiye olduğu gerçeğinin  bilinmesi ve bu  gerçeğin gençlere aktarılması gerektiğini söyledi.

 

Londra’ya gerçekleştirdiği ziyarette, “Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gelen insanlara verilen vatandaşlıklarla ülkedeki yapı bozuldu” yönünde yapılan bir eleştiriye dikkat çeken Eroğlu, 1571 ile 1974’ten sonra adaya gelenlerin  köklerinin aynı olduğunu vurguladı.

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, “KKTC ile Türkiye arasındaki birlik ve beraberliğin bozulması ve Kıbrıslı Türklerin yeniden azınlık durumuna düşmesi” beklentisi içinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, çözümün iki tarafın isteğiyle mümkün olabileceğini söyledi.

 

Kıbrıs konusunun, müzakere masasında, 40 yılı aşkın bir zamandır tartışıldığını da anımsatan Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının geleceğinin ucu açık müzakerelere mahkum edilemeyeceğine de vurgu yaptı.

 

KKTC ile Türkiye arasındaki mevcut ilişkiler yanında,  ülke içindeki  birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra can, mal ve namus güvenliği içinde, huzurlu ve özgür bir yaşama kavuştuğunu kaydetti.

 

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük ise, Lapta Belediyesi’nin düzenlemekte olduğu  kültürel, sanatsal ve sportif içerikli festivallerle toplumu kaynaştırdığı ve bölgeye hareket getirdiğini vurguladı.

 

Kıbrıs Türk turizminin başladığı nokta olan Lapta’da, turizmin  durma noktasına geldiğini ancak Hükümetin aldığı tedbirler sonucunda, ülke turizmiyle ekonomisinde gelişmeler yaşandığını ifade eden Başbakan Küçük, kaydedilen gelişmelerden Lapta bölgesinin de olumlu şekilde  etkilenerek, kapalı otellerin yeniden hizmet vermeye başladığını kaydetti.

 

Kaydedilen gelişmenin Hükümet, TC Lefkoşa Büyükelçiliği, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Lapta Belediyesi’nin işbirliğinde gerçekleştiğini ifade eden Başbakan Küçük, düzenlenen festivallerin Kıbrıs Türk kültürünün yaşatılması, tanıtılması yanında ülke turizm ve ekonomisine önemli katkılar yapmakta olduğunu söyledi.

 

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada, ülke  belediyelerinin kurumsallaşarak güçlenmesi için çalışmaya devam edeceklerini belirterek, Lapta Belediyesi’nin yaptığı alt yapı yatırımları ve vermekte olduğu hizmetlerle  belediyeciliğin en güzel örneğini  veren başarılı bir yerel yönetim olduğunu kaydetti.

 

Belediyelerin halka hizmette birbirleriyle yarışır duruma gelmesini dileyen  Çavuşoğlu, ”KKTC’nin geleceğini aydınlık günlere  kavuşturmak için birlikte çalışalım” dedi.

 

ÜSTEL

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de konuşmasında, festivallerin ülke kültürünün yeni yetişen nesil ve yabancı ülke insanlarına tanıtılmasının önemine vurgu yaparak, bakanlık olarak bu tür etkinliklere destek vermeye  devam edeceklerini söyledi.

 

Bakanlık, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve Lapta Belediyesi’nin yürüttüğü ortak çalışmayla, Lapta’nın yeniden bir turizm ve eğlence merkezi haline geldiğini ve bölge otellerinin 2011 yılını yüzde 90 dolulukla tamamladığını aktaran Bakan Üstel, bu ve gelecek yıl yapmaya devam edecekleri çalışmalarla bölgeyi, güzel günlere taşıyacaklarını kaydetti.

 

NAMSOY

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da yaptığı konuşmada,  Lapta Turizm Festivali’nin bu yıl 5’sini gerçekleştirmekten duydukları onur ve sevinci belirterek,  bölgede turizmle ilgili olumsuzlukların aşılmaya başlanmasıyla Lapta’nın yeniden cazibe merkezi haline geleceğini kaydetti.

 

Lapta ve bölgeye olan ilgiyi arttırmak, onu geleceğe en iyi şekilde taşımak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade eden Namsoy, bu amaçla bölge okulları, sivil toplum örgütleri, turistik tesis sahipleri ve gönüllülerle işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

 

AKGÜN

Lapta Kardeş Belediyesi, İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı  Hasan Akgün ise, festivallerin ambargolar altındaki KKTC’nin turizmine katkı koymasını dileyerek, farklı ülkelerden gelen ekiplerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerin ülke kültürü yanında tanıtımında da önemli rol oynayacağını vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ