19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
54 bin TL ceza
10 Nisan 2011 Pazar 22:25

54 bin TL ceza

Sağlık Bakanlığı, 3 ayda 329 denetim gerçekleştirdi

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, Sağlık Bakanlığı’nın 3 ayda 329 denetim gerçekleştirdiğini Haberdar’a açıkladı.

“Sigara için bin 386 denetim yaptık, burada da 122 yere rapor yazdık. İşyerlerine yapılan denetimlerde bin 699 bozulan gıdayı toplattık. Bu malların değeri 10 bin 750 TL. Yaptığımız denetimlerden toplanan tüm ceza miktarı ise 54 bin 87 TL.”

 

Yurdagül BEYOĞLU

Hatice Faydalı Sağlık Bakanlığı’nın üç ayda yaptığı denetimleri Haberdar Gazetesi’ne açıkladı. Kimseyi rencide etmek istemedikleri için olayı reklam haline getirmemeye özen gösterdiklerini vurgulayan Faydalı, üç ay içinde 329 işyerinde denetim gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, Sağlık Bakanlığı’nın 3 ayda 329 denetim gerçekleştirdiğini söyledi. Bu denetimlerin 147’sinin restoran, 74’ünün fırın, 62’sinin gece klübü, 7’sinin pastane, 12’sinin kahvehane, 27’sinin bar ve cafelere gerçekleştirildiğini dile getiren Faydalı, sigara için ise bin 386 denetim yaptıkları kaydetti.

 

Sigara denetimleri esnasında 122 rapor yazıldığını belirten Faydalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Sık aralıklarla denetim yapıyoruz. Sigara için bin 386 denetim yaptık, burada da 122 yere rapor yazdık. İşyerlerine yapılan denetimlerde bin 699 bozulan gıdayı toplattık. Bu malların değeri 10 bin 750 TL. Yaptığımız denetimlerden toplanan tüm ceza miktarı ise 54 bin 87 TL. Ben sağlıkçıyım ve insan sağlığı bizim için çok önemli.”

 

“Reklam yapmayı sevmiyoruz”

 

Faydalı, denetimlerdeki amacın insan sağlığını korumak olduğunu, kişi ve kurumları deşifre edip, zor duruma sokmak gibi bir amaçlarının olmadığını belirtti. Bu yüzden, denetimleri basınla paylaşmadıklarını açıklayan Faydalı, vatandaşların yapılanlardan haberi olmadığını dile getirdi.

 

“Biz reklam yapmıyoruz, çünkü amacımız kişileri rezil etmek değil, sistemi, Avrupa’da olduğu gibi düzene çekmek” ifadelerini kullanan Faydalı, Avrupa’da, denetimlerin reklam malzemesi yapılmadığını söyledi.

 

“Aile Hekimliği gelecek”

 

Bakanlık olarak Aile Hekimliği çalışmasını da başlattıklarını kaydeden Hatice Faydalı, kişilere özel kartlar hazırlandığını, bu kartlarda kişinin anne babasının geçirdiği hastalıklara kadar tüm verilerin yer alacağını söyledi. Faydalı Bakanlığın icraatları için şöyle konuştu: “Hastaların tam bir genogramını çıkarıyoruz. Diyelim ki bir bölgede çok fazla kanser vakası görüldü, o verileri aldıktan sonra ‘niye böyle’ nin araştırmasına geçiyoruz. Biliyoruz ki ailede meme kanseri varsa kişi 7 kat daha fazla risk taşıyor. Diabet de aynı şekilde. Ailede Diabet varsa ‘bu ailede diyabet var, ırsi’ dersiniz. Bunun önüne geçilemez. Ama önce fotoğrafı görebilirsem kime ne eğitim vereceğimi de bilebilirim.

 

“Ambulans şoförlerine eğitim”

 

Faydalı konuşmasında mevcut personele yönelik olarak gerçekleştirdikleri eğitimleri ise şöyle özetledi: “Hemşireler ilk yardım kursundan geçirilmişlerdi, şimdi ambulans şoförlerimize verdiğimiz ilk yardım kurslarını tamamlıyoruz. Sivil toplum örgütleriyle çalışıyoruz. Yine şoförlerimize verdiğimiz ileri sürüş tekniği eğitimini Trafik Kazalarını Önleme Derneği ile birlikte gerçekleştirdik. Hedefler koyup adım adım gidiyoruz.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ