23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 yıl sonra yeniden!
07 Mayıs 2011 Cumartesi 15:25

5 yıl sonra yeniden!

Öğrenciler, fizik ve kimya alanındaki projelerini sergilediler

Öğrencilere fizik ve kimya alanındaki projelerini sergileme olanağı sunan 20 Temmuz Fen Lisesi Fen Sergisi 5 yıl aradan sonra yeniden düzenlendi.


2011 Avrasya Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatlarında (INEPO) birinci ve üçüncü gelen projelerin de yer aldığı sergide proje sahipleri öğrenciler ziyaretçilere projeleri hakkında bilgi aktardı, uygulamasını gösterdi.Üçüncü gelen projeyi anlattı

2011 Inepo Avrasya birincisi ve 2010 Inepo Avrasya üçüncüsü gelen projelerin sahibi öğrenci Mehmetbağır Bağırzade projeleri hakkında bilgiler verdi.


Bağırzade, 2011 Inepo Avrasya’da birinci gelen mekanik kasislerden elektrik enerjisi üretme projesinin Gönyeli çemberi için hesaplamasının da yapıldığını ve ortaya çıkan sonuca göre 7 yıl ömrü olan mekanik sistemin kendini 5 yılda amorti edebileceğini söyledi.
 

 

5 yılda amorti edecek


Bağırzade, Gönyeli çemberinde yıllık elektrik tüketiminin 4 bin 380 Euro olduğunu, projenin ilk yatırım ve 7 yıllık bakım maliyetinin ise 22 bin 400 Euro olduğunu, sistemin kendi kendini 5 yılda amorti etmesinin yanında, çemberde fosil yakıt ile üretilen elektrik enerjisi kullanılmasının önüne geçilmiş olacağını söyledi.


Bağırzade, kasislerin mekanik bölümünün yol seviyesinin altında olacağı için yolun seviyesinin üzerinde kalacak bölümün 3.5 santimetre yüksekliğinde olacağını, dolayısı ile sürücülerde rahatsızlıklara neden olmayacağını da kaydetti.

 Güzelyurt’un elektrik ihtiyacı karşılayabilir

 

2010 Inepo Avrasya üçüncüsü gelen “Yenilenebilir Kaynaklardan Enerji Üretimi ve Depolanması” isimli projede ise, “çöplüklerde ortaya çıkan metan gazı, atık yağların işlenmesiyle elde edilebilen bio-dizel ve güneş panelleri kullanılarak tüm Güzelyurt bölgesinin elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor”.

 

Projeye göre, üretilen elektrik enerjisinin depolanması mümkün olmadığı için gün içerisinde üretilen fazla enerji ile tesisin kurulacağı bölgede var olan bir göletten bir baraja su pompalanıp, gece vakti ise barajdan bırakılan su ile tekrardan elektrik enerjisi elde ediliyor.
 

 

INEPO’da birincilik şansını kaybetti


Projede Bağırzade ile birlikte çalışan Kimya Öğretmeni Aylin Artuner ve Fizik Öğretmeni Duygu Evrim, projenin mali hesaplaması yapılmadığı için INEPO’da birincilik şansını kaybettiği görüşündeler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ