15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4G’nin standartları belli değil
17 Nisan 2011 Pazar 12:38

4G’nin standartları belli değil

Vodafone Türkiye RAN Teknolojisi Danışmanı ile 4G hakkında konuştuk

Adem KAVAZ

 

Dünya genelinde ve ülkemizde 3’üncü nesil teknoloji olarak adlandırılan 3G’nin kullanımının artmasının ardından 4G için çalışmalara başlandı.1G, 2G, 3G derken dünyada 4G ilgili yatırımlar ve testler dünya ile eş zamanlı olarak ülkemizde faaliyet gösteren GSM operatörleri tarafından da yürütülüyor.

 

Ülkemizdeki 3G,LTE ve 4G ile ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz Vodafone Türkiye RAN Teknolojisi Danışmanı Levent Bayram, “4G ise henüz tanımlanmamış ve standartları belli olmayan bir teknoloji. 2011-2013 yıllarında tanıtılması bekleniyor ” şeklinde konuştu.

 

Bayram: Telekomünikasyon kurumlarında 3.5G’dir

 

Türkiye’de faaliyet gösteren GSM operatörleri 2013’te 4G teknolojisini aboneleri ile buluşturma planlarken, KKTC’de 4G çalışmaları hakkında son durumu Haberdar Gazetesi’ne değerlendiren Vodafone Türkiye RAN Teknolojisi Danışmanı Levent Bayram, katıldığı birçok panel ve seminerlerden sonra 3G-LTE ve 4G ile ilgili fikirlerinin değiştiğini söyledi. 3G teknolojisinin telekomünikasyon kurumları arasında 3.5G olarak adlandırıldığını ifade eden Bayram, HSPDA ve HSPUA teknolojilerini içerdiğini belirtti.

 

“Son şeklini alarak ülkemize geliyor”

 

Dünya üzerinde daha çok Avrupa ülkelerinde yaygınlaşan 3G'nin ülkemize gelirken artık son şeklini aldığını kaydeden Levent Bayram, “Bu sayede daha önceden karşılaşılan sorunlar hakkında fikir sahibiyiz. Ulaşılacak içerikler az da olsa var. 3G ilk çıktığı zaman Avrupa'da lisans alan birçok telekomünikasyon şirketi ücretin altından kalkamadı, hizmeti sunamadı ya lisansını geri verdi ya da battı. Zaten 3G ile kullanıcıların ulaşabileceği içerik ve uygulama yoktu. Şimdi ise durum çok farklı” diye konuştu.

 

“24 milyon kişi tarafından kullanılacak”

 

LTE Teknolojisi’nin 3G'nin son halkasını temsil ettiğini ifade eden Bayram, LTE’nin telekomünikasyon kurumları arasında 3.9G olarak bilindiğini ve 3.5G'ye nazaran 7 kat daha hızlı bir bağlantı sunduğunu açıkladı. Bazı kurumlar tarafından LTE teknolojisinin 4G olarak da lanse edildiğini ifade eden Levent Bayram, “Bu teknoloji 2012 yılında yaklaşık 24 milyon kişi tarafından kullanılacağı öngörülüyor” ifadelerini kulandı.

 

“Ar-Ge çalışmaları yürütülüyor”

 

“4G’nin henüz tanımlanmamış, daha doğrusu üzerinde Ar-Ge çalışmaları yürütülen bu sebeple standartları belli olmayan bir teknolojidir” diyen Vodafone Türkiye RAN Teknolojisi Danışmanı Levent Bayram bu teknolojinin 2011-2013 yıllarında tanıtılması beklendiğini açıkladı.

 

Şu an kullanılan ve 2G olarak adlandırılan GSM hizmeti ile bunları karşılaştıran Bayram, sözlerini aşağıdaki örnekle tamamlanıyor.

 

“Örneğin, 3 MB'lık bir dosya olsun ve biz bunu mobil cihazımıza download edelim. GSM kullanan kişi 6 dakika kadar bekliyor. EDGE yani 2.5G olarak adlandırılan teknolojiyi kullanan kişiyse 1 dakika kadar bekliyor. 3.5G teknolojisini kullanan kişi ise 10 saniye, LTE teknolojisini kullanan kişiyse sadece 0.7 saniye bekliyor”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ