17 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4G çalışmaları başladı!
15 Nisan 2011 Cuma 14:12

4G çalışmaları başladı!

KKTC’nin 3G’ye geçişiyle birlikte, 4G teknolojisi de adaya geliyor!

Adem KAVAZ

 

3G teknolojisinin dünya genelinde yaygınlaşmasının ardından 4G hızına geçiş yapılması için yatırımlara başlandı.

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell(KKTCELL) Teknik Operasyonlar Radyo ve Transport Şebeke Bölümü Yöneticisi Alper Çelik, 3G teknolojisine geçilmesiyle birlikte 4G ile ilgili çalışmaların başlatıldığını Haberdar’a anlatarak, “4G’yi destekleyen terminal sayısı şu an için çok az. 3G’nin tüm nimetlerinden faydalanmak istiyoruz. 4G için doğru zaman, doğru cihaz ve doğru teknik diyoruz” şeklinde konuştu.

 

Çelik: 4G için çalışmalar başlamıştı

 

Amerika’da 2010 yılında yapılan testlerin ardından, Türkiye’de faaliyet gösteren GSM operatörleri de 4G testlerini gerçekleştirdi.

 

Türkiye’deki operatörler 2013’te 4G teknolojisini aboneleri ile buluşturma planı yaparken, ülkemizde 4G teknoloji çalışmaları hakkında son durumu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan KKTCELL Teknik Operasyonlar Radyo ve Transport Şebeke Bölümü Yöneticisi Alper Çelik, 4G’nin 3G’den sonra gelen bir teknoloji olduğunu söyledi.

 

3G’nin kullanımına başlandıktan hemen sonra 4G ile ilgili çalışmalara başlandığını belirten Çelik, ada genelinde ilk 3G teknolojisini deneyen ilk firma olduklarını vurguladı.

 

Çelik, 4G teknolojisiyle ilgili her türlü gelişmeyi kurum olarak yakından takip ettiklerini dile getirdi.

 

“4G’yi destekleyen terminal sayısı çok az”

 

“3G Türkiye’ye, Avrupa’dan daha geç geldi fakat zamanında geçildi. Hem müşterimizin hem de bizim için en uygun zamanda 4G’ye geçmeyi planlıyoruz. Devletinde 4G için vereceği frekans lisans tahsisini vermesi gerek. En azından şu an için biz bunu bekliyoruz. Şu an için 4G’yi destekleyen terminal sayısı çok az. Bu terminallerin daha çok artırılması, 4G’ye yapılacak olan yatırımın daha optimum rakamlara inmesi gerek. Açıkçası bunları bekliyoruz. Burada teknolojiyi uygulamak yetmiyor sadece” ifadelerini kullanan Çelik, müşterilerin kullanmasını da imkân sağlanması gerektiğini hatırlattı.

 

“3G’ daha da hızlanacak”

 

4G teknolojisine geçmeden 3G’nin tüm nimetlerinden faydalanmak istediklerini de yineleyen Çelik, 3G teknolojisinin halen gelişmekte olduğuna da dikkat çekti.

 

21 megabit per second hızını destekleyen şebekelerinin var olduğuna işaret eden Teknik Operasyonlar Radyo ve Transport Şebeke Bölümü Yöneticisi Çelik, çok kısa sürede daha yüksek hıza erişmek isteyen abonelerine bu terminalleri sağlayacaklarını söyledi.

 

“Teknik elemanlarımız eğitim alıyor”

 

“Doğru zaman, doğru cihaz, doğru teknik diyoruz 4G için. Bunların hepsi bir araya geldiğinde 4G’yi sunuyor olacağız. Burada önemli olan yaptığımız yatırımı en iyi şekilde yapmak istiyoruz. Çünkü bu para bizim müşterilerimizden alınıyor. Onların da en iyi şekilde faydalanmasını istiyoruz. 4G hakkında teknik elemanlarımız eğitimler alıyorlar” diye konuşan Çelik, uygun zamanda teknolojiyi hatasız olarak uygulayan ilk operatör olacaklarını ifade etti.

 

“40 bin civarında 3G abonemiz var”

 

Bugün itibariyle 3G internet kullanıcı sayısının 40 bin civarında olduğunun altını çizen Alper Çelik, HSUPA ve HSDPA plus teknolojisini sadece KKTCELL abonelerinin kullandığını vurguladı.

 

Mevcut ve kullanılabilir halde olan cihazların ve modemlerinin iki teknolojiyi desteklediklerini söyleyen Çelik, 3G’de tam olarak son noktaya gelmeden ve 3G için yaptıkları bütün yatırımları bir kenara atmanın mantıksız olduğunu belirterek 4G için uygun zaman, yer ve tekniği beklediklerini dile getirdi.

 

Depremde kesintisiz iletişim

 

4G ile 150-170 civarında megabit per second hıza uygun şartlarda ulaşılabilineceğine açıklayan Alper Çelik, bu yıl içersinde tamamladıkları çalışmaları hakkında ilk kez Haberdar’a açıklamalarda bulunarak, adada oluşabilecek herhangi bir felaket anında (deprem, sel v.b. gibi) KKTCELL abonelerinin kesintisiz haberleşme kurabileceklerini de vurguladı.

 

Türkiye’de kurulan santral üzerinden abonelerin iletişim kuracağının altını çizen Alper Çelik, “Sorun olmadan adadaki kapsamımız devam edecek. Temennimiz bu sistemi hiç kullanmamak ama gerektiğinde de bunun için her türlü hazırlığımız var. Acil bir felakette abonelerimiz mağdur olmadan iletişime devam edecek” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ