16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
460 yolcuyla geri dönüyor
05 Nisan 2011 Salı 12:04

460 yolcuyla geri dönüyor

Ankara feribotu, Bingazi Limanı’ndan ayrıldı

Ankara feribotu Bingazi Limanı’ndan ayrıldı. Bingazi’den 90'ı yaralı yüz 90 kişiyi alan feribot, yaklaşık 460 yolcusuyla geri dönmek için Türkiye'ye hareket etti…

 Tıbbi malzeme ve ilaç götürmek üzere Libya'ya giden Ankara Feribotu, Bingazi Limanı'ndan Türkiye'ye doğru hareket etti.


Misrata Limanı'ndan aldığı yolcularla dün akşam saatlerinde Bingazi Limanı'na geçen Ankara Feribotu, Bingazi Limanından da 90'ı yaralı yüz 90 kişiyi daha aldı.


Feribota alınanlar arasında Bingazi'de bekleyen 30 Türk ile Ukrayna, Yunanistan ve Hollanda vatandaşları da bulunuyor.


Limandan ayrılmadan önce Türkiye'nin Bingazi Başkonsolosu Ali Davutoğlu da feribota geldi.

Geri dönüyor

Feribotun birinci kaptanı Muzaffer Korkmaz ile görüşen Davutoğlu, Mistara kentinden yaklaşık 2 yüz 70 kişiyi alan feribotun Bingazi'deki yaralıları da Türkiye'ye götürmek üzere aldığını söyledi.
Davutoğlu sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın bu gemiyi beklediğini belirterek, Türkiye'nin yaralıları taşıyarak çok önemli bir görev üstlendiğini kaydetti.
 

5 gün bekledi


Ankara Feribotu, Baltalimanı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yavuz Kabukçuoğlu başkanlığındaki 15 sağlık görevlisi, 3 ambulans, 10'u özel harekat polisi toplam 20 emniyet görevlisini Misrata Limanı'na götürmüş, geçen salı öğle saatlerinde limana 6,5 mil yaklaşan feribot, limanda çatışma olduğu için güvenlik gerekçesiyle NATO gemilerince açığa çekilmişti. Misrata Limanı'nın güvenlik gerekçesiyle 5 gündür 25 mil açığında bekletilen Ankara Feribotu, önceki gün akşam saatlerinde Misrata'dan Bingazi Limanına gelmişti.

 

Tekbirle karşılamışlardı

Öte yandan önceki gün Bingazi Limanı’na demir atan Ankara Feribotu, Libyalılar tarafından tekbirle karşılanmış, ''Kaddafi ödlektir, Türkiye-Libya kardeştir'', ''Teşekkürler Türkiye'' diye slogan atılmıştı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ