17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“40’ın olgunluğu, 20’nin dinamizmi”
01 Mayıs 2011 Pazar 10:41

“40’ın olgunluğu, 20’nin dinamizmi”

CTP Merkez Yönetim Kurulu üyesi Derviş Aygın, Kurultay takvimini açıkladı

 

Yurdagül BEYOĞLU

 

CTP Merkez Yönetim Kurulu üyesi Derviş Aygın, Kurultay takvimini açıkladı. Kurultayda yaklaşık bin kişi olan delegelerin oy kullanacağını kaydeden Aygın, üç noktadan seçim yapılacağını belirtti.

 

Bu noktaların genel başkanlık, parti meclis üyeliği ve yüksek onur üyeliği olduğunu açıklayan Aygın, parti meclisi için 40 kişinin, onur kurulu için ise 5 kişinin seçileceğini ifade etti.

 

Aygın, tüzüğe göre kadın kotası olduğunu anımsatarak, “yüzde 20 oranında olan kadın kotası, 14 Kasım 2009 tarihinde yenilenen tüzük sonrası yüzde 30’a çıkmıştır” dedi.

 

CTP Merkez Yönetim Kurulu üyesi Derviş Aygın 5 Haziran Pazar günü yapılacak olan CTP-BG 23’üncü Olağan Kurultayı için 26 Nisan Salı gününden 5 Mayıs Perşembe gününe kadar olan sürede adaylık ve Kurultay sürecinin ilanının yer alacağını, başvuruların 6 Mayıs Cuma günü mesai saatinde başlayıp, mesai bitiminde sona ereceğini kaydetti.

 

Kurultayda yaklaşık bin delegenin oy kullanacağını kaydeden Aygın, üç noktadan seçim yapılacağını, bu noktaların genel başkanlık, parti meclis üyeliği ve yüksek onur üyeliği olduğunu ve parti meclisi için 40 kişinin, onur kurulu için ise 5 kişinin seçileceğini açıkladı.

 

 

“Bir ilki gerçekleştireceğiz”

 

Dün itibarıyla 6 Mayıs’ın başvuru tarihini olduğunu belirten ilan vermeye başladıklarını kaydeden Aygın sözlerini şöyle sürdürdü: “14 Mayıs’ta yaptığımız tüzük neticesinde gerek parti başkanlığında gerek parti meclis üyeliğine aday olacak kişileri 5 ilçedeki tanıtım organizasyonlarıyla ülkedeki üye ve delegelerimize tanıtacağız. Bu bir ilk olacak. Tarih ise netleşince açıklanacak. Daha önce tanıtma olayı yoktu. Bir ilk daha; aday olacak olan tüm partililerimizin resimli ve özgeçmişli kitapçık bastırılacak ve tüm ilçelerdeki delegelere dağıtılacak ki, aday olanların tanıtımına katkı konsun. Bunun dışında başka bir yenilik yok.”

 

 

40’ın olgunluğu, 20’nin dinamizmi”

 

Aygın, 20 Şubat 2011 tarihinde Politik Tezler Kurultayı’nı gerçekleştirdiklerini, burada belli noktaların değiştirildiğini, belli noktaların aynı kaldığını ifade etti. “40’ın olgunluğu, 20’nin dinamizmi” başlıklı bir kitapçık bastırıldığını anımsatan Aygın bu kitapçığı, ‘geleceğin yol haritası’ olarak nitelendirdi. Bunun önümüzdeki yıllardaki politik arenada parti görüşlerini ortaya koyan bir metin olduğunu söyleyen Aygın sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bir program değil, işin felsefesi noktasıdır. Bu tezden feyz alarak ileriki günlerde program yapmamız gündemdedir. Bu tezler işin teorisidir. Program ise işin pratiği olacaktır. Kurultayın olacağı güne kadar önsöz kısmının çıkması öngörülmektedir.”

 

 

“Kadın kotası var”

 

40 kişilik parti meclisi üyeliğinin içinde kadın kotasının mevcut olduğunu vurgulayan Derviş Aygın, yüzde 20 olan kotanın, 14 Kasım 2009’daki tüzük sonrası yüzde 30’a çıkarıldığını dile getirdi. Bunun kadınlar lehine olduğunu ifade eden Aygın şu örneği verdi: “Diyelim, Parti Meclis Üyeliği’ne 90 kişi aday olursa ve seçilen 40 kişinin içinde kadın aday yoksa, sıradaki kadın adaylar konulur. Burada 40 kişiden 12’sinin kadın olması öngörülmüştür. Eğer 12 kadın giremezse sıradaki kadınlar girer. Sadece parti meclisinde değil, tüm oluşumlarda bu kota geçerlidir. İleriki seçim listelerin oluşumunda bu kullanılacak. Yani partinin seçimle gelen her noktasında bu kota olacak.”

 

Aygın, pozitif ayrımcılık noktasında eşit kota olması gerektiğini ancak demokrasinin geliştiği ülkelerde erkekleri korumak adına kotalar konulduğunu anımsattı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ