17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4 yıl dokunulmaz!
29 Nisan 2011 Cuma 15:20

4 yıl 'dokunulmaz'!

Yeni özel yasa sebebiyle ÖSYM Başkanı'na dokunulamıyor!

Türkiye’de Önce "şifreli kitapçık" sonra da "hatalı kitap basımı" nedeniyle tartışmaların odağı haline gelen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, özel yasadaki hüküm nedeniyle görevinden alınamıyor. Görevini yerine getiremeyeceğine ilişkin sağlık kurulu raporu alınamazsa Demir, sadece istifa yoluyla görevinden ayrılabilir.

 

ÖSYM’nin yeniden yapılandırılmasını öngören Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri hakkında kanun 3 Mart’ta yürürlüğe girdi.


Kanunda ÖSYM üyelerinin görevden alınmalarına ilişkin şu hüküm bulunuyor:
"Görev süresi dolmadan başkanın görevine son verilemez. Ancak, atanmak için gerekli şartları taşımadığı ya da kaybettiğinin tespit edilmesi veya görevini yerine getiremeyeceğinin Yükseköğretim Genel Kurulu kararıyla tespit edilmesi ve resmi sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi halinde, Başkan görev süresi dolmadan atandığı usule göre görevden alınabilir."Peki eskiden nasıldı?


Demir, 22 Eylül 2010’da vekaleten, 29 Mart’ta da asaleten 4 yıllığına bu göreve atandı.
 

Yeni yasa yürürlüğe girmeden önce ÖSYM başkanları, üniversitede öğretim üyesi olarak çalışan profesörler arasından görevlendirme ile YÖK Başkanı tarafından bir yıllığına atanıyordu.


YÖK Başkanı atadığı kişiyi görevden alabiliyordu. Başkanının kadrosu çalıştığı üniversitede bulunuyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ