19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
37 yıldır bulamadılar!
04 Nisan 2011 Pazartesi 17:35

37 yıldır bulamadılar!

Kıbrıslı Rumlar tam 37 yıldır aradığı çözüm zeminini hâlâ bulamadı...

Kıbrıs Rum tarafında, halen, Kıbrıs sorununun çözüm zemininin aranmakta olduğu, Rumların 37 yıldan beridir bu konuda kendi aralarında anlaşamadıkları, doğal olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın da anlaşamadığı vurgulandı.


Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesi, haberi “Başkan’ın Birlik Çağrısı Havada Kaldı… Çözüm Zemini Konusunda Babil… Kıbrıslı Rumlar Kıbrıs Sorununa Zemin Arıyor… Hristofyas-Eroğlu Ortak Zemin Üzerinde Görüşmüyor… İşgal Bölgelerini Kolonizasyonla Türkleştiriyorlar” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.


Gazete, DİKO Başkan Vekili Yorgos Kolokasidis’in 25 Mart’ta Kıbrıs sorununun zeminiyle ilgili söylediklerinin önce AKEL-DİKO, ardından da AKEL-DİSİ arasında yaşanan zıtlaşmanın ilk bakışta partilerin seçimlere yönelik kampanyaları çerçevesinde görülmesine rağmen aslında Rum tarafında, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda birbirinden tamamen farklı kutup olduğunu gösterdiğini yazdı.
 

Partiler arası zıtlaşma

 

Kıbrıs sorununun zeminine ilişkin partiler arası zıtlaşmanın, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın iç cephede birlik çağrılarını da havada bıraktığı yorumunu yapan gazete, Rumların 37 yıldan beri çözümün içeriği konusunda kendi aralarında anlaşamadıklarını, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında da çözüm zeminine ilişkin anlaşmazlık bulunduğunu kaydetti.
Gazete “Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü, Kıbrıs Rum kamuoyunun çoğunluğunun kabul ediyor göründüğü gibi; Kıbrıs toprağının yüzde 36,6’sının tamamen Türkleşmesini gündeme getiriyor. Kuzey’in tamamen Türkleşmesine tek tepki gösterenler; yaptıkları mitingler ile Kıbrıslı Türklerdir. Ancak onlar da artık Kuzey’de azınlıktır” ifadelerine yer verdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ