13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3 yıl değil, 1 yıl
06 Nisan 2011 Çarşamba 15:56

3 yıl değil, 1 yıl

Yabancı uyruklu işçilerin aileleri 3 yıl yerine 1 yıl bekleyecek

Yurdagül BEYOĞLU

 

Yabancı uyruklu işçilerin ailelerini KKTC’ye getirebilmek için 3 yıl bekleme zorunluluğu olduğuna dair söylentinin doğruyu yansıtmadığı ortaya çıktı.

 

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Turgay Tokel, çalışma izniyle adada kalan bir kişinin, bir yıl sonra ailesini getirme hakkı olduğunu kaydetti.

 

Çalışma izniyle ve yasal prosedürlere uygun olarak ülkede çalışan yabancı uyrukluların, ailelerini bir yıl sonra getirme hakları olduğunu açıklayan Tokel, bununla ilgili olarak bir protokol imzalanacağını vurguladı.

 

“Aile bir yıl sonra gelecek”

 

Protokolün, Mayıs ayında KKTC’de gerçekleştirilecek toplantıdan sonra rapor haline getirileceğini ifade eden Tokel sözlerini şöyle sürdürdü: “İlgili protokol Mayıs ayında KKTC’de yapılacak toplantıdan sonra rapor haline getirilecek. Bu uygulama bir yıl sonra ailenin getirilebileceğini öngörüyor. Siz çalışma izninizle geldiğinizde sorun yok. Bir yılsonunda aileniz de gelebilir.”

 

Türkay Tokel, bir yılın sonunda başvuru yapan kişilerin rahat yaşayabilecekleri, sağlıklı bir konuta sahip oldukları taktirde ailelerini getirebileceklerini sözlerine ekledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ