10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3 dışarı, 3 içeri, 2 kayar
07 Nisan 2011 Perşembe 14:05

3 dışarı, 3 içeri, 2 kayar

2’nci İrsen Küçük dönemi başladı

Yurdagül BEYOĞLU

Yeni kabine dün göreve başladı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından onaylanan, Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki yeni kabineye üç yeni bakan girerken; mevcut bakanlardan ikisi yer değiştirdi, üç bakan ise kabine dışı kaldı.

 

Başbakan İrsen Küçük saat 13.30 sıralarında Cumhurbaşkanlığı’na gelerek Cumhurbaşkanı Eroğlu ile bir süre görüşen Küçük, oluşturdukları yeni kabineyi Eroğlu’na sundu.

 

Küçük, 17 Mayıs 2010’da onaylanan hükümetin bugüne kadar görevini sürdürdüğünü ancak bu aşamada Bakanlar Kurulu’nda bazı düzenlemeler yapma ihtiyacını hissettiklerini belirterek, bazı bakanların yer değiştirmesi, bazılarının görevden alınması ve yeni bakan atamalarını içeren yeni düzenlemeleri Cumhurbaşkanı’na sunmak istediğini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu da, “Siz öyle uygun gördüğünüze göre uygundur” diyerek yeni kabineyi onayladı.

 2. İrsen Küçük Kabinesi şu isimlerden oluştu: Başbakan İrsen Küçük, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun.

 

 Başbakan İrsen Küçük görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, gelinen aşamada yeni düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu, parti ve ülkenin ihtiyaçları da dikkate alınarak bazı değişikliklerin her zaman yapıldığını kaydetti.

 

Yapılan değişikliklerin Cumhurbaşkanı tarafından onaylandığını belirten Küçük, bugüne kadar kabinede görev yapan tüm bakanlara ve yaptıkları çalışmada destekleri için milletvekillerine teşekkür etti.

 

“İhtiyaç doğmuştu”

 

Yeni kabinede üç bakana görev verememelerinden dolayı üzüntü duyduğunu belirten Küçük, “Ancak kamuoyunda da görüldüğü gibi kabinede bir değişiklik yapma ihtiyacı doğmuştu. Dolayısıyla üç yeni arkadaşa bu dönemde görev verme imkanı bulduk. Tabii ki bu hizmetler devam ettiği sürece bazı değişiklikler olacaktır” dedi.

 

UBP’nin parlamentoda 27 milletvekili bulunduğunu ve bunların tümünün de gerek başbakanlığa gerekse bakanlığa layık deneyimli kişiler olduğunu ifade eden Küçük, yeni kabineyi basına okudu. 

 

“Hükümet oluşumları bazı sıkıntıları beraber getirir” 


Yeni kabine, dün saat 15.30’da ilk toplantısını yaptı. Toplantı öncesi basına açıklama yapan Başbakan İrsen Küçük, Saat 13.30’da, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na “2. İrsen Küçük Bakanlar Kurulu”nun listesini sunduklarını kaydetti. Cumhurbaşkanının listeyi aynen onaylamasıyla Bakanlar Kurulu’nun oluştuğunu ifade eden Küçük sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni Bakanlar Kuruluyla ilk toplantımızı gerçekleştireceğiz. Üç arkadaşımıza yer veremedik. Hükümet oluşumları bazı sıkıntıları da beraber getirir. UBP’de yetişmiş, çok değerli ve deneyimli bir kadro var. Kimseyi birbirinden ayırmak mümkün değil. Sonuçta, zaman içinde bu tür değişikliklerle karşılaşacağız.

 

1977 yılından bu yana parlamentoda olduğunu kaydeden Küçük, hükümetlerin dört yıl boyunca aynı kadroyla gidemediklerini anımsattı.

 

“Güvenlik Güçlerine güveniyorum”

Konuşmasında Kanal T önünde yaşanan eyleme de yer veren Küçük, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bununla ilgili olarak talimat verildiğini kaydetti. Küçük, emniyet teşkilatının Girne’de gerçekleşen soygun olayının ve Afrika Gazetesi’nin kurşunlanması olayının faillerinin kısa sürede bulunduğunu anımsatarak, “Polisin başarılı çalışmaları vardır. Bunda da başarılı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

“Projeler devam edecek”

 

Bakanlar Kurulu toplantısı çıkışında basına açıklama yapan yeni Bakanlar Kurulu sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, “bugün 17. KKTC hükümetinin, İrsen Küçük Başbakanlığında kabine değişikliğiyle oluşan Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısını yaptık” dedi.

 

Çavuşoğlu ilk toplantıda, hükümetin ihtiyacı doğrultusunda ve hükümet çalışmalarını şekillendirme açısından görüş alışverişinde bulunulduğunu kaydetti. Bir önceki bakanın başlattığı projelerin devamı noktasında da çalışma yapacaklarını vurgulayan Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu’nun her Çarşamba saat 10.00’da toplanacağını sözlerine ekledi.

 

CUMHURBAŞKANI ONAYLADI: Başbakan İrsen Küçük yeni kabineyi dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sundu ve onayı aldı...

 

BAKLAVA: Yaklaşık 45 dakika süren dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonunda bakanlara ve basın mensuplarına baklava ikram edildi...

 

 

Bakanlar göreve hazır

 

Hamza Ersan Saner:

“Büyük bir fırsat”

“Sayın Başbakan uygun gördü, göreve devam ediyoruz. Bu yarım kalan projelerin tamamlanması adına büyük bir fırsat olacaktır. Tüm halkımıza hayırlı olsun.”

 

 

Ali Çetin Amcaoğlu

“Tevdi edilen göreve hazırız”

“Sayın Başbakan böyle bir tercih kullandı. Her zaman söylediğim gibi, partimizin bize tevdi ettiği görevi her zaman yaptığımız gibi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Ülkemize hayırlı olsun.”

 

Kemal Dürüst

“Saygıyla karşılıyorum”

“Yeni oluşturulan Bakanlar Kurulunun sağlıklı bir yapıda ülkemize hizmet edeceğine inanıyorum. Tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Geçmişte yaptığım bir görev olması dolayısıyla Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı severek yapacağım. Turizmde de mutluydum. Başbakan böyle takdir etti, saygıyla karşılıyorum.”

 

 

Şerife Ünverdi

“Seve seve çalışacağım”

 

“Tabi ki böyle bir görev verildiği için çok mutluyum. Bu benim için kutsal bir görev. Her zamanki gibi ülkem ve partim için çalışacağım. Önümüzdeki günlerde çok yoğun bir çalışma temposunun beni beklediğini biliyorum. Ama çalışmaktan korkmadığım için bundan çekinmiyorum. Seve seve çalışacağım. Hayırlı olsun diyorum.”

 

Nazım Çavuşoğlu

“Halkın verdiği güçle yürütmekle yükümlüyüz”

“Başbakanların yetkisinde olan kabine değişikliği hayırlı olsun diyorum. Başbakanın takdiriyle bazı görev değişiklikleri olmuştur. Bizler UBP misyonuna inanmış ve ülkeye hizmet için buralarda olan insanlarız. Parti başkanının bizlere verdiği görevi halktan aldığımız güçle yürütmekle yükümlüyüz. Görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışacağız. Hayırlı olsun.”

 

Ersin Tatar

“Bu bir nöbet değişimi”

“Bu işler görev değişikliğidir. Bizim görevimiz devam ediyor. Bu kabinede yer alamayan üç arkadaşımıza da teşekkür etmek istiyorum. Sıkıntılı dönemde büyük hizmetler ettiler. Tepki gördüğümüz dönemde özveriyle çalıştılar. Bunun üzüntüsü içindeyim. Yeni kabineye başarılar dilerken, milletvekili arkadaşlarımızın da desteğini bekliyoruz. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın onayladığı bu kabineye de büyük görevler düşüyor. Önemli olan ülkeye hizmet etmek. Bu yolda nöbet değişimi olacaktır. Kabine dışı kalan arkadaşlarıma yaptıkları hizmetlerden dolayı tekrar teşekkür ederim.”

 

Ünal Üstel

“Bu bir görev değişikliğidir”

 

“Bu bir görev değişikliğidir. Görev bilinci içinde hareket ederek, turizmi dostumun bıraktığı yerden daha ileri götürmek için çalışacağız. Hayırlı olsun.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ