20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Nisan törenlerle kutlandı
24 Nisan 2011 Pazar 14:46

23 Nisan törenlerle kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dün tüm bölgelerde coşkuyla kutlandı

Abbas ELMAS

 

 

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün TC Büyük Millet Meclisinin kurulmasıyla tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkemizde de coşkulu törenlerle kutlandı. Girne, Güzelyurt ve Karpaz bölgesinde yağışlar nedeniyle törenler iptal edilirken Lefkoşa ve Gazimağusa’da sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi.

 

Lefkoşa bölgesindeki tüm ilkokulların katılımıyla Atatürk Spor Sahası’nda gerçekleştirilen 23 Nisan kutlamalarına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça yanında birçok milletvekili ve komutanlar katıldı.

 

Tören Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun tören alanına gelmesiyle başladı. İstiklal Marşının okunması, Öğrencilerin “öğrenci andı” okumaları ve Sudem Çoli’nin “23 Nisan” adlı bir şiir okudu. Törende Milli Eğitim ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’de bir konuşma gerçekleştirdi.

 

 

 

DÜRÜST:

 

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920’nin Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihinin yanında millet egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı gün olduğunu ifade etti.

 

Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşıyla yalnızca yurt topraklarının kurtarılmadığını aynı zamanda demokratik ve çağdaş Türkiye’nin temellerinin de atıldığını kaydeden Dürüst, Atatürk’ün verdiği mücadelenin tüm tutsak uluslar ve haklar için bir meşale, ışık olduğunu, bağımsızlık ve egemenlik için yol gösterdiğini ifade etti.

 

Dürüst, “Bir millet ancak tüm maddi ve manevi değerlerini, ideali ve inançlarını bir araya getirip top yekun bir güç oluşturmakla var olabilir. Başkalarının gücüne dayanıp varlığını sürdürmek isteyen milletler muhakkak bir gün bunların esareti altına girmeye mahkum olurlar” dedi.

 

Kıbrıs Türk halkının da bin bir güçlük ve acılarla dolu geçmişinde Anavatan Türkiye’yi her zaman örnek aldığını belirten Dürüst, Kıbrıs Türk halkının Anavatan Türkiye’den aldığı feyizle mücadelesini sürdürdüğünü ve kurduğu KKTC ile mücadelesini taçlandırdığını kaydetti.

 

23 Nisan Çocuk Bayramının Türk ve Kıbrıs Türk halkı için çok büyük anlam taşıdığını ifade eden Dürüst, Atatürk’ün “Ey yükselen yeni nesil istikbal sizsiniz.Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve yaşatacak sizsiniz” ifadesiyle çocuklara verdiği önemi vurguladı.

 

Kemal Dürüst, “23 Nisan’ın dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan, barış ve kardeşlik gibi değerlerin paylaşılmasına, yayılmasına ve farklı kültürlerin buluşmasına vesile olan ilk ve tek çocuk bayramı” olduğunu vurguladı.

 

Yabancı ekiplerin 23 Nisan için KKTC’de bulunmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Dürüst, “Bütün çocuklarımızdan Anavatanımızla, KKTC’ye ve Anavatanla gönül köprüsü kuran KKTC’nin geleceğine olan inançlarını hiç kaybetmemelerini istiyorum” dedi.

 

Kemal Dürüst, KKTC’de özgürce bağımsız olarak, güven ve huzur içerisinde yaşamanın Atatürk ve onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti sayesinde olduğunu belirtti ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Bayramını kutladı.

 

 

Öğretmenler tepkili

 

Bu arada, KTÖS’ün “öğretmenlerin fişlendiği” gibi iddialarla hükümete yönelik tepkisi çerçevesinde, bazı öğretmenler törene kollarına siyah kurdele takarak katıldı.

 

 

Birçok ülkeden katılım oldu

 

Ülkemizde kutlanan 23 Nisan etkinliklerine Türkiye’nin yanı sıra Portkiz, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan ve Romanya’dan da çocuklar katıldı. Törende dans gösterisi sunan Macaristan ekibi gösterilerinin sonunda Kıbrıs’a özgü “Dillirga” parçasını da seslendirdiler. Macaristan gurubu Dillirga parçasını söylemelerinin ardından tüm izleyicilerden büyük alkış topladı. Tören tüm okulların gösterileri ve havaya balon bırakmalarının ardından sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ