11 Aralık 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21. yüzyıl Türk asrı olmalıdır
16 Ağustos 2013 Cuma 12:26

"21. yüzyıl Türk asrı olmalıdır"

Azerbaycan'da gerçekleştirilen Türk Konseyi'nde önemli kararlar alındı

Azerbaycan'ın Gebele kentinde yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin (Türk Konseyi) III. Zirvesi'nin devlet başkanları oturumu başladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Haydar Aliyev Kongre Merkezi'nin girişinde aile fotoğrafı çektirdi.

GÜL: GÜMRÜK STANDARDİZASYONU SAĞLANDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, toplantıyı "Çok başarılı oldu" şeklinde değerlendirdi. Zirve çerçevesinde diğer ülke cumhurbaşkanları ile ikili görüşmelerde bulunduğunu söyleyen Gül, ekonominin dünyada Orta Asya ve Çin'e doğru kaymaya başladığına vurgu yapan Gül, tarihi ipek yolunun canlandırılmasının Orta Asya'ya büyük bir ağırlık kazandıracağını söyledi. 

Konsey üyesi ülkeler arasında gümrük standardizasyonu konusunda görüşmelerde bulunduklarını açıklayan Gün, "Gümrük uygulama birliğini sağlamış olacağız. Bunlar çok önemli adımlar" dedi. 

Gül, kültürel ve diğer alanlarda da verimli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, zirvenin 4.'sünün önümüzdeki yıl Türkiye'de gerçekleştirileceğini belirtti. 

ALİYEV: 21 YÜZYIL TÜRK ASRI OLMALIDIR

Dönem Başkanlığını Kırgızistan'dan devralan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, geçen yıl Kırgızistan'ın başarılı dönem başkanlığı sayesinde Türk devletleri arasında işbirliğinin daha da derinleştiğini ve ivme kazandığını ifade ederek, bu işbirliğinin önümüzdeki yıllarda daha da derinleşeceğini, kapsamlı hale geleceğini ve yeni bir merhaleye ulaşacağını vurguladı.

Ekonomik alanda da ülkelerin potansiyelinin yıldan yıla arttığını, sıkı bir işbirliği oluşturulduğunu, çok sayıda proje gerçekleştirildiğini ifade eden Aliyev, özellikle altyapı projelerinin hayata geçmesi için Azerbaycan'ın gerekli desteği verdiğini, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile Hazar Denizi ile Akdeniz'in bağlandığını anımsattı. 

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan çatışma ve sorunlardan bahseden Aliyev, "İslam dünyasında da ihtilaflar, iç savaş ortaya çıkıyor. Bizim topraklarımızda ise istikrar ve kalkınma vardır. Bu büyük bir şanstır. 21. asır Türk dünyasının asrı olmalıdır. Biz bütün olumlu yönleri güçlendirmeliyiz ve bugünkü zirve görüşmesi bu hedeflere hizmet etmektedir" dedi.

NAZARBAYEV: 6 ÜLKENİN ORTAK MİLLİ GELİRİ 1 TRİLYON DOLARI AŞTI

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de zirvedeki konuşmasında, Türk Konseyi'nin artık bir marka haline geldiğini belirterek, konseyin kurumsallaşması için daha fazla çaba gösterilmesini istedi.
Kardeş ve komşu ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesinin önemini vurgulayan Nazarbayev, Türk dili konuşan 6 ülkenin ortak milli gelirinin 1 trilyon 150 milyar dolara ulaştığını ancak ülkeler arasındaki ticari hacmin potansiyele uygun olmadığını dile getirdi. 

ATAMBAYEV: TERCÜMANSIZ KONUŞACAĞIMIZ GÜNLER YAKIN

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev de konuşmasına, tarihi ortak olan devletlerin geleceğinin de ortak olmasını dileyerek başladı. Ortak gelecek için ulaştırma altyapısının önemine işaret eden Atambayev, halklar arasındaki birliği sağlayacak projelere destek verdiklerini kaydetti. Atambayev, kendilerinin ya da bir sonraki neslin tercümansız bir araya gelerek konuşacağı günlerin de geleceğine olan inancını ifade etti.

Atambayev, Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan'ın ekonomik başarısından ve istikrarından büyük gurur duyduklarını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ