18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2011’den 2012’ye geçerken…
29 Aralık 2011 Perşembe 11:10

2011’den 2012’ye geçerken…

Sağlık Bakanı Kaşif, 2011’de sağlıkta yapılan çalışmaları değerlendirdi, 2012 hedeflerini anlattı…

Tuğçe Ülkü –TAK

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne 2’nci bir anjiyo masası alınması, bu ay itibarıyla 140 açık kalp ameliyatı yapılması, geçmişte her hafta tedavi için yurtdışına gönderilen ve yüzlerce olan hasta sayısının hemen hemen sıfıra düşmesinin sağlık alanında 2011’e damgasını vuran olaylar olduğunu söyledi.

 

Kaşif, 2012 için en büyük hedeflerinin; beklenen Onkoloji Hastanesi’nin tamamlanması, Lefkoşa’ya yeni bir hastanenin temellerinin atılması, temelleri atılan İskele Sağlık Ocağı’nın tamamlanması ve Dipkarpaz yakınlarında buna benzer bir sağlık ocağı yapılması olduğunu kaydetti.

 

2011 yılında sağlık alanında insanlara tam olarak hiçbir sıkıntı hissettirilmediğini söylemenin mümkün olmadığını, ancak sıkıntılar olmasın karşın, bunları azamiye indirdiklerine inanç belirten Sağlık Bakanı Kaşif, “2012’ye girerken aynı düşünceyle hareket ediyoruz. Dünyayı saran ve ülkemizi de etkileyen bir ekonomik açmaz var. Buna rağmen Türkiye’nin de desteğiyle bilhassa sağlıkta daha iyi, daha güzel hizmetlerin verilebilmesi için insanlarımızın, hizmet aldıkları yerde daha huzurlu olabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.” dedi.

 

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 2011 yılında sağlık alanında yapılan çalışmaları değerlendirdi, 2012 için hedeflerini anlattı.

 

Bakan Kaşif mülakatında sırasıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu, Girne Dr. Akçiçek, Cengiz Topel, Gazimağusa Hastanesi ve bakanlığının diğer icraatları konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

 

 

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi

 

2010 yılında yaşanan sel felaketinden sonra, 2011 yılında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu’nda, meydana gelen selin yaralarının hemen hemen tamamının sarıldığına işaret eden Bakan Kaşif, “Bodrum katta bulunan fizik tedavi, patoloji, taş kırma, yüksek basınç odası ve diğer kısımların hepsi tamamen sıfırlandı. Tüm birimler hemen hemen bir yıla yakın bir süredir hizmet veriyor” dedi.

 

 

“Türkiye’den 400 yatak”

 

Hastanede tüm servislerdeki mutfak, tuvalet ve banyoların tamamının ihale edildiğini ve Ocak ayı içinde ihale süresinin sona ererek, yenilenme işlemlerinin tamamlanmış olacağını anlatan Bakan Kaşif, Türkiye Sağlık Bakanlığı’yla yapılan görüşmelerde hibe programı ve protokol imzalandığını, buna göre, banyo ve tuvaletlerin değiştirilmesinin ardından hastanenin boyanacağını, sonrasında da Türkiye tarafından hibe edilen 400 yatağın yerleştirileceğini kaydetti.

 

Hastanenin içinin ardından dış cephesinin de değişmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Kaşif, içerdeki tadilatın ardından baharda da dışının boyanıp çevre düzenlemesi yapılacağını söyledi.

 

 

Katlı otopark

 

Şu an için hastanenin çevre düzenlemesinde bir takım değişiklikler yapıldığına, dere yatağının genişletildiğine, ancak en önemli hedefin Lefkoşa Hastanesi’nin otopark sorununu çözmek olduğuna işaret eden Ahmet Kaşif, uygun yerlere bir veya iki tane katlı otopark yapmak amacında olduklarını, bunun için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

 

 

Cihazlar

 

Türkiye ile imzalanan protokol çerçevesinde hastaneye, bir tane ultrasound cihazı, bir tomografi cihazı ve 3 tane de ambulans hibe edildiğini anlatan Bakan Kaşif, “Şu an kullanılan tomografi cihazının bir üst modeli gelecek. Yeni cihaz yanında mevcut olanı da çalıştıracağız, böylece 2 tomografi cihazıyla hastaların taleplerine daha hızlı cevap verebileceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

 

2012’de 10 ambulans daha

 

Bakan Kaşif, 2011 yılı içinde 2 tane ambulans ihalesine çıktıklarını, 2 tane Mercedes ambulans aldıklarını, 3 tane de Türkiye’den geleceğini belirterek, 2012’de 10 ambulans daha almayı hedeflediklerimi kaydetti.

 

 

“Çocuk Onkoloji Servisi’ni genişlettik

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, hastanenin Onkoloji Servisi ile ilgili yapılan çalışmalara değinirken ise, “Lefkoşa Hastanesi içinde bulunan Çocuk Onkoloji Servisi için çalışmalar yaptık, servis yanında bulunan Yeni Doğan Servisi’nin hemen karşısında bulunan muhasebe bölümünü başka yere taşıyarak, odaları birleştirdik ve Onkoloji Servisi’ni genişlettik” dedi.

 

 

Acil Servis yenilendi

 

Öte yandan Acil Servis’in tamamen değiştirildiğini ve yenilendiğini ifade eden Bakan Ahmet Kaşif, “Çocuk acilinin farklı, yaralı ve alçı yerinin ayrı olacağını, büyük salonun ise büyük hastalar için muayene ve tedavi yeri olacağı acil için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

 

 

 

“Ameliyathaneler ve anjiyo masası”

 

Bakan Kaşif, 2011 içinde ameliyathaneler için de çalışmalar yaptıklarını anlattı.

 

Lefkoşa Hastanesi’nde kullanılan anjiyo masasının, tek, eski ve demode olduğunu, Türkiye’nin yardımlarıyla yeni bir anjiyo masası alındığını söyleyen Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, “Bu masada artık sadece kalp anjiyosu değil, beyin anjiyosu ile hastalara girişimsel müdahaleler de yapılabiliyor. Masa; hem kalbe hem beyne hem de aort genişlemelerinde, aorta stendeler konarak hastaları ameliyatsız tedavi etme imkânlarını sağlıyor” dedi.

 

 

Hedef: Lefkoşa’ya yeni hastane

 

Hükümetin hedefinin, 2012 yılından itibaren Lefkoşa merkezli yeni bir hastanenin inşası olduğunu belirten Kaşif şöyle devam etti:

 

“Şu an İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan bize yer göstermesini istedik. Bütçeye bu yıl plan ve proje yapımı için ödenek koyduk, yer tahsisinden ve bütçe açıldıktan sonra proje ihalesine çıkılacak. Hastanenin 800 veya bin yataklı olmasını hedefliyoruz. Artık koğuş sisteminden öte, hastanelerde otelcilik hizmetleri ön planda, yeni hastane için bunları hedefliyoruz. Bizim en büyük eksikliğimiz bu.”

 

 

Radyoterapi cihazı tamam

 

Kanser hastalarının büyük umutlarla beklediği Onkoloji Hastanesi için de çalışmaları olduğuna işaret eden Sağlık Bakanı Kaşif, kanser hastaları için radyoterapi cihazının Türkiye tarafından hibe edildiğini, cihaz hazırken, bunun yeni yapılacak bir blokta kullanılmasını düşündüklerini anlattı.

 

 

İmzalanan protokoller

 

Sağlık Bakanlığı’nın 2011 yılında imzaladığı protokollere de değinen Kaşif, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, diğer özel hastaneler, özel laboratuar ve Türkiye’deki hastanelerle protokoller imzalandığını, KKTC devlet hastanelerinde verilemeyen hizmetlerin buralarda yapılabildiğini söyledi. Kaşif, “Tabi bu herkesin ‘ben gidiyorum’ demesiyle olmuyor. Bu hizmetler Sağlık Kurulu sevki gerektiriyor” dedi.

 

 

Girne Akçiçek Hastanesi

 

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde 2011 yılı içinde yapılan icraatlar ve hedeflenenler hakkında da bilgi veren Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Girne Hastanesi’nde odaların bu yıl içinde restore edildiğini, koğuş sisteminden tek kişilik odalara geçildiğini, odalara televizyon konulduğunu anlattı.

 

Hastane içinde otomasyon sistemine geçildiğini ifade eden Kaşif şunları söyledi:

 

“Hastane içinde şu an elde yazılı hiçbir işlem yapılmıyor. Her şey bilgisayar ortamında yapılıyor. Bu bize çok büyük bir de tasarruf sağlıyor.”

 

 

Kan Bankası kuruldu

 

2011 yılı içinde Girne Akçiçek’te yapılan en önemli icraatın Kan Bankası kurulması olduğunu vurgulayan Bakan Kaşif, “Girne Hastanesi’nde de artık kan toplama çalışmalarına başlandı. Burada kullanılacak kanlar toplanıyor, fazlası da merkeze gönderiliyor” dedi.

 

Akçiçek’te yapılan bir diğer önemli icraatın ise, hastanenin üst katına yeni bir doğum ve çocuk servisinin eklenmesi olduğuna işaret eden Kaşif, ihalesi bağlanan firmaya iş teslimi yapıldığını, yeni yılın girmesiyle işin başlayacağını söyledi.

 

 

Cengiz Topel Hastanesi

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Güzelyurt Cengiz Topel Hastanesi’ndeki icraatları da anlatarak, Cengiz Topel Hastanesi’nde de bakım ve restorasyon çalışmaları yapıldığını kaydetti.

 

 

“Acille birlikte giriş değiştirildi”

 

Hastanenin acil kısmının yeniden yapımı için proje hazırlatılarak ihaleye çıkıldığını belirten Bakan Kaşif, ihalenin tamamlandığını ve acilin gelecek hafta açılacağını, acille birlikte girişin de değiştirildiğini söyledi.

 

 

Gazimağusa Devlet Hastanesi

 

Gazimağusa Hastanesi’ndeki icraatları da anlatan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, hastane içinde bazı tadilatlar yapıldığını, kardiyoloji, koroner bakım servisinin yeni baştan servis edilerek boyandığını, yandaki ara koroner kısmının ise, yataklarla donatılarak, hastanenin yatak kapasitesinin arttırıldığını söyledi. Kaşif, “Koronere yatan hastalar ara bakım için dâhiliye servisine gidiyorlardı. Yeni düzenlemeyle kalp damar ve göğüs hastalıkları birbirinden ayrıldı” dedi.

 

Gazimağusa Hastanesi’ndeki bakım onarımın yoğun şekilde devam ettiğine işaret eden Kaşif, uzun yıllar basını da işgal eden su sorununun tamamen giderildiğini, tüm borular ve sistemin yenilendiğini kaydetti.

 

 

“Tomografi cihazı da hizmette”

 

Gazimağusa Hastanesi’nde “beklenen ve özlenen” tomografi cihazının Türkiye’nin katkılarıyla alındığını da vurgulayan Bakan Kaşif, şu an cihazın hizmet vermekte olduğunu söyledi.

 

Lefkoşa’da Nalbantoğlu Hastanesi Polikliniği’nden sonra numaratör sisteminin Gazimağusa’da da hayata geçirildiğini anlatan Bakan Kaşif, “Gazimağusa Hastanesi’ndeki diyaliz servisinin cihaz sayısını sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla arttırdık. Şu anda diyalize giren hastaların kullandığı cihaz sayısı 2” dedi.

 

 

İskele ve Karpaz

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, İskele ve Karpaz bölgesi için söz verdikleri yeni sağlık ocağının temellerinin geçtiğimiz haftalarda atıldığını anımsatarak, 2012 yılı içinde sağlık ocağının tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.

 

6 yatak kapasiteli olacak sağlık ocağına röntgen ve laboratuar da kurulacağını anlatan Bakan Kaşif, uygulamayla İskele yöresi ve Karpaz halkının tahlil veya ufak tefek burkulma, kırıklar için Gazimağusa veya Lefkoşa’ya gitmesine gerek kalmayacağını vurguladı.

 

 

 

“Organ nakli çalışmaları sürüyor”

 

Sağlık Bakanı Kaşif, ülkede büyük tartışmalara neden olan organ nakli konusundaki çalışmaların da devam ettiğine işaret ederek, organ nakli için ayrı bir servise, bağımsız bir yere ihtiyaç olduğunu, böyle bir olanağın ise KKTC’de henüz bulunmadığını ifade etti.

 

Bakan Kaşif, “Böbrek hastası birine eğer bağış yapmak isteyen biri varsa bize müracaat ediyor. Biz de onu hemen hazırlayıp yurtdışına gönderiyoruz, nakli yaptırıyoruz. Şu anki yasalar buna cevap veriyor” dedi.

 

 

İlk kez 175 hemşire kadrosu

 

Sağlık Bakanlığı’nın diğer icraatlarına da değinen Bakan Kaşif şöyle devam etti:

 

“Hastaneler için doktor ihtiyacı olduğu sürece alımı yapılıyor. KKTC tarihinde ilk defa 175 hemşire kadrosu açıldı. Konu 5 aydır Kamu Hizmeti Komisyonu’nda bekliyor. Hemşirelerin sınavları yapılır yapılmaz göreve başlayacaklar.”

 

 

“Teknecik’e filtre artık şart”

 

Birkaç gün üst üste sabahın erken saatlerinde Girne’ye gittiğini, bu saatlerde hava kirliliğinin daha net bir şekilde görüldüğünü kaydeden Bakan Kaşif, Teknecik Santrali’ne filtre takılmasının artık şart olduğunu söyledi.

 

 

“Katkı payı konulsun”

 

Bakan Kaşif, “Nasıl ki elektriksiz kalmayalım diye elektrik faturalarından santral katkı payı alınıyor, sağlıklı yaşayalım diye santral bacasına fitre alımı için de katkı payı konulsun” dedi.

 

 

2011’e damgasını vuranlar...

 

Sağlık alanında 2011 yılına damgasını vuran olayları da özetleyen Bakan Ahmet Kaşif, şöyle konuştu:

 

“Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne 2’nci bir anjiyo masası alınması, bu ay itibarıyla 140 açık kalp ameliyatı yapılması, geçmişte her hafta tedavi için yurtdışına gönderilen ve yüzlerce olan hasta sayısının hemen hemen sıfıra düşmesi sağlık alanında 2011’e damgasını vuran olaylar.”

 

 

2012 için hedefler...

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 2012 için en büyük hedeflerinden birinin beklenen Onkoloji Hastanesi’nin tamamlanması ve Lefkoşa’ya yeni bir hastane binasının temellerinin atılması olduğuna dikkat çekerek, Karpaz ve İskele yöresi için, İskele Sağlık Ocağı’nın tamamlaması ve Dipkarpaz yakınlarında buna benzer bir sağlık ocağı daha yaptırılmasının 2012 hedefleri içinde olduğunu vurguladı.

 

112 servislerinin artık hastane dışına çıkarılması zamanının geldiğine de işaret eden Bakan Kaşif, bunun için çalışmaların başladığını kaydetti.

 

Yeni Sağlık Bakanlığı binası için de girişimler başlattıklarını anlatan Ahmet Kaşif, yeni bakanlığın temellerinin, Türkiye’nin katkılarıyla, şu anki bakanlığın yanındaki araziye 2012’de atılacağını söyledi.

 

 

2011’den 2012’ye geçerken…

 

Bakan Kaşif açıklamasında yeni yılla ilgili dileklerini ise şöyle dile getirdi:

 

“2011’i kapatıyoruz, 2011 gelirken her şey daha iyi, daha güzel olsun diye dilekte bulunmuştuk.

 

Sağlık alanında insanlara tam olarak, yüzde yüz hiçbir sıkıntı hissettirmedik dersek, bu doğru olmaz. Tabi ki sıkıntılar yaşadık, ama bu sıkıntıları en az şekilde hissettirmek için çalıştık ve eminim ki 2011’i bu şekilde kapatıyoruz.

 

2012’ye girerken de aynı düşünceyle hareket edeceğiz. 2012 tüm yaşantımızda, tüm insanlarımıza, tüm dünyaya inşallah sağlık ve mutluluk getirir.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ