19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“1975’ten beri aynı”
05 Nisan 2011 Salı 15:20

“1975’ten beri aynı”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği: 'Tüzük yeni değil'

Trafik Kazalarını Önleme Derneği; “Plaka imal edenler sorumlulukla hareket etmeli. Harfleri dik ve normal boyutlarda bir plakada değişiklik gerekmez…”
 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı (TKÖD) Mehmet Zeki Avcı, Polis Genel Müdürlüğü’nün araç plakaları ile ilgili duyuru ve ikazından sonra vatandaşlar arasında panik yaşandığına dikkat çekerek, bunun açıklanma şeklinden kaynaklandığını belirtti.


Araç plakalarının şeklini belirleyen tüzüğün 1975 yılına ait olduğunu, yeni olmadığını belirten Avcı, yıllar önce mühürlü olan plakalardan mührün kaldırıldığını, zaman içinde her isteyenin plaka imal etmeye başladığını, hatta müşteri isteğine göre italik harf, yan harf, ek isimli, amblemli, şekilli plakaların her geçen gün artması üzerine tedbir alınmasının gündeme geldiğini kaydetti.


“Harf ve sayılar birleşik olmalı”


Araç plakasında kurallara uyulmasının tartışılmaz olduğunu belirten Avcı, plakanın okunmasını zorlaştıran ek ilavelerin, yatay harflerin, değişik renklerin, ilave isimlerin, işaretlerin, armaların plakalarda olmaması gerektiğini, cezaya tabii tutulması veya trafikten men edilmesi gerekenlerin bunlar olduğunu kaydetti. Avcı, harfleri dik olan ve normal boylarda bulunan plakalarda bir değişiklik gerekmediğini belirterek, harflerle sayıların arasında boşluk olmaması maddesinin tüzükte olmasına rağmen bu konunun cezaya tabii olmaması gerektiğini ifade etti.


Avcı şöyle son olarak şöyle devam etti;


“Zaten bu örnekte ceza yazıldığı bilgisi de almadık. Plaka imal edenlerin de sorumluluk bilincinde hareket etmeleri, kural dışı plaka üretmemeleri, üretenlerin ise engellenmesi gerekmektedir. Her ne kadar ülkemiz trafik güvenliğinde plaka düzeni en arka sırada olsa da keyfi plaka imalatı da olmamalıydı.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ