17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 yıl önce açıklanmış!
28 Nisan 2011 Perşembe 11:04

17 yıl önce açıklanmış!

Erdoğan'ın projesi, neredeyse aynı isimle Ecevit tarafından önerilmiş!

Aylardır gündemde yer alan 'çılgın proje'nin ayrıntıları dün belli oldu, Başbakan Tayyip Erdoğan İstanbul'a ikinci boğazı getirecek öneriyi Türkiye ile paylaştı. Ancak Erdoğan’ın açıkladığı 'Kanal İstanbul' projesinin, neredeyse aynı isimle bundan 17 yıl önce merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit tarafından da önerildiği ortaya çıktı.

 

Başbakan Ecevit, projeyi yerel seçim kampanyasında gündeme getirdi. Ecevit'e göre Boğaz trafiğini tamamen tıkayan tankerler için Marmara ve Karadeniz arasında bir kanal açılmalıydı. Açılacak kanalla Haliç arasında bir bağlantı kurulması da projede yer alıyor.

 

Sağlığında Ecevit'in yakın kurmayları arasında yer alan ve günümüzde CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Emrehan Halıcı, şu açıklamayı yaptı: "Batı yakasındaki bazı göller de kanal içine alınabilir, o zaman açılacak kanal için yapılacak hafriyat miktarı ve masrafı azalır. Bu, Ecevit’in 1994’te ortaya attığı bir fikirdir. Başbakan konuşmasında keşke bu fikrin Ecevit’e ait olduğunu, ondan aldığını söyleseydi, çok daha uygun olurdu."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ