20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 yıl sonra ortaya atılan şok iddia
19 Ağustos 2013 Pazartesi 10:47

16 yıl sonra ortaya atılan şok iddia

O askerin itirafları tüm ülkeyi sarstı

İngiliz elit komando birliği SAS’tan bir asker, 16 yıl önce trafik kazasında ölen Prenses Diana’nın, ordunun komplosu sonucu öldüğünü iddia etti. Keskin nişancı Er N.’nin eşine anlattığı iddiaları içeren 7 sayfalık mektup, polis tarafından inceleniyor.

İngiltere, 1997’de Fransa’nın başkenti Paris’te geçirdiği trafik kazasında sevgilisi Dodi el Fayed ile birlikte ölen Prenses Diana’nın İngiliz özel ordu birliği SAS tarafından öldürüldüğü iddiasıyla sarsıldı.

Prenses’in şüpheli ölümüne ilişkin iddia, orduya ait bir silah ve çok sayıda mermiyi izinsiz bulundurmaktan suçlu bulunan İngiliz asker Danny Nightingale’in yargılandığı dava sırasında mahkemeye gönderilen bir mektupla ortaya çıktı. Mektup, Çavuş Nightingale’in eski ev arkadaşı olan ve ismi tam olarak açıklanmayan Er N.’nin kavgalı olduğu eşinin ailesi tarafından 2011 yılında gönderilmiş.

 

ADINI BİLE VERDİ

Mektupta SAS’ta keskin bir nişancı olan Er N.’nin Prenses Diana’nın SAS tarafından öldürüldüğünü, eşine anlattığı belirtildi. Elle yazılan yedi sayfalık mektupta Er N.’nin kavgalı olduğu eşine daha önce Prenses Diana’nın ölümüyle ilgili komployu hazırlayan ve delilleri örtbas ettiğini öne sürdüğü kişinin adını dahi söylediği ifade edildi. Komployu hazırlayan kişinin ismi de mektupta açıkça verildi. Er N.’nin Prenses’in ölümüyle doğrudan ilgili olup olmadığıysa henüz bilinmiyor.

 

EL BOMBASI BULUNDU

Er N.’nin karısının verdiği bilgiler doğrultusunda evinde yapılan aramada bir tabanca bulunan Çavuş Nightingale geçtiğimiz ay sonuçlanan davada 12 ay hapis cezası aldı. Yine eski eşinin verdiği bilgiler doğrultusunda yapılan aramada evinde bir adet Glock 17 marka tabanca ve el bombası bulunan Er N. de 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

POLİS İNCELİYOR

Savunma Bakanlığı ve polis de 2011 yılının Eylül ayında gönderilen mektuptan haberdar. İngiliz polisi mektubun incelendiğini ancak yeni bir soruşturmanın başlatılmadığını açıkladı. İngiliz Kraliyet Ailesi’yse konuya ilişkin açıklamada bulunmamayı tercih etti.

 

BASIN İKİYE BÖLÜNDÜ

Birçok basın kuruluşu son gelişmeyi görmezlikten gelirken, gazeteler de ikiye bölündü. Sunday People dışında sadece Sunday Express “Diana’nın ölümünde SAS bağlantısı” başlığıyla haberi manşet yaptı.

 

SADECE KORUMA KURTULMUŞTU

31 Ağustos 1997’de saat 12.30’da Dodi el Fayed ve Prenses Diana Paris’teki otelden çıktılar. Otelin arkasından çıktılar fakat paparazzi onları bekliyordu. Giderken şoför Henri Paul yolu şaşırdı ve karanlık bir tünelde kaza yaptı. Henri Paul ve Dodi el Fayed olay yerinde hayatını kaybetti. 2 saat doktorlar Diana’yı kurtarmaya çalıştı. Saat 16.00 civarında Prenses yaşamını yitirdi. Sadece Diana’nın koruma görevlisi, Trevor Rees-Jones kurtuldu.

 

BABASI DEFALARCA SÖYLEDİ

Dodi el Fayed’in babası Muhammed el Fayed, kazada devletin parmağı olduğunu defalarca söylemişti.

 

ÖLÜMÜ KRALİÇE’Yİ ZORA SOKTU

Prenses Diana’nın ölümü, arasının bozuk olduğu Kraliçe Elizabeth’i de zora sokmuştu. Elizabeth, halkın tepkisi üzerine televizyona çıkıp açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ