17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“1571’den beri...”
26 Nisan 2011 Salı 14:41

“1571’den beri...”

Türk Devlet ve Toplulukları Yerel ve Bölgesel Televizyonları Kongresi başladı

ART KKTC Genel Müdürü Burhan Canbaz tarafından yapılan açıklamaya göre, 11 ülkeden temsilcilerin katıldığı, KKTC’den Genç TV ve ART televizyonlarının temsil edildiği kongreye Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu da katılarak bir konuşma yaptı.

 

Birinci: 1571’den beri mücadele sürüyor

Kongrenin açılış konuşmalarında söz alan Birinci Medya Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Birinci, adada 1571’den beri hayatın her alanında karşılaşılan bir soruna ve baskıya rağmen Türklük olgusunu devam ettirmek ve ezan sesini duyurmak için mücadele verildiğini söyleyerek, Kıbrıs Türk halkının çalışkanlığı, azmi ve mücadelesi ile bütün zorluklara bugüne kadar göğüs gerdiğini belirtti.

 

KKTC’ye uygulanan izolasyonların etkilerini anlatan Birinci, bu izolasyonlar arasında yer alan enformasyon izolasyonunun, bugün Türksat’ın da desteği ile uydudan yayın yapan 9 televizyon kanalı ile delindiğini söyledi.

 

Birinci: “Kıbrıs Türk halkı misafirperverdir, çalışkandır, her türlü yok olma planına karşı bugüne kadar karşı durmuştur. Sizleri bu mücadeleye katkıya ve sesimizin duyurulmasına yardımcı olmaya davet ediyorum” dedi.

 

 

Canbaz: Rum tarafı kayıtsız kalıyor

 

ART KKTC Genel Müdürü Burhan Canbaz da kongrede yaptığı konuşmada, dünyanın bugün içinde bulunduğu ortamda Türk Dünyası’nın birlikteliği ve bütünlüğünün önemine vurgu yaparak, maruz kaldığı izolasyon ve ambargolarla yalnızlığa itilmeye çalışılan KKTC’nin, Türk dünyası ile elbirliğiyle ilişkilerini daha da geliştirme kararlılığında hareket etmenin önemini daha da hissettiğini söyledi.

 

Canbaz, KKTC’den yayın yapan televizyon kuruluşlarının da bu ambargolardan payını aldığını belirterek televizyonların Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin desteğiyle de Rum yayın kuruluşlarının karasal yayınlarda yarattığı frekans kirliliğine maruz kaldığını ve yayınların bir çok defa sabote edildiğini söyledi.

 

Bu konuda Kıbrıs Türk makamlarının yapmış olduğu tüm girişimlere Rum tarafının kayıtsız kaldığına dikkati çeken Canbaz, Rum yetkililerin, bu konuda yaşanan sorunları bilmesine rağmen işbirliğine yanaşmadığını, Güney’deki başta devlet televizyonu olmak üzere televizyon kuruluşlarının her vesileyle Türk düşmanlığını körükleyen yayınlar yaptığını belirtti.

 

Kıbrıs Türk tarafının iyi niyetle ve barışçıl duygularla, müzakere masasında Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmak için çaba göstermeye devam ettiğini kaydeden Canbaz, Anavatan Türkiye’nin de aktif desteğiyle, müzakerelerde üzerine düşeni yapmaktaki kararlılığını her vesileyle gösterdiğini söyledi.

 

 

“Güvenimiz tamdır”

 

Kıbrıs Türk halkının Türk Devlet ve Toplulukları Televizyon kuruluşlarından beklentisinin yapacakları yayınlarda ülke insanının bu barışçıl mücadelesine destek vermeleri olduğunu belirten Canbaz, “Beklentimiz, sizlerin yayınları aracılığıyla Kıbrıs Türk halkının haklı davasının detaylarının mümkün olduğunca daha geniş bir kitleye anlatıması ve desteğimizin artırılmasıdır. Tabiatıya, bu hususta bizlerin yanında olacağınıza inancımız ve güvenimiz tamdır” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ