15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
150 milyon TL borçlanıyor
16 Nisan 2011 Cumartesi 15:23

150 milyon TL borçlanıyor

Bakan açıkladı: Borç faizleri için, iç borçlanmaya gidiliyor

Merkez Bankası’nın öncülüğünde iç borçlanmaya yöneleceklerini ifade eden Bakan Tatar, borç faizlerinin ödenmesi için ilk etapta 150 milyon borçlanacaklarını anlattı…

 

Borçlanma yetkisinin Merkez Bankası’na devredilmesinin ardından, borç faizlerinin ödenmesi için devlet ilk etapta 150 milyon TL borç alacak.

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Merkez Bankası’nın öncülüğünde iç borçlanmaya yöneleceklerini ve devletin borç faizlerinin ödenmesinde kullanılmak üzerde ilk etapta 150 milyon TL’lik bir borç alacaklarını söyledi.


Yeni borçlanma yasasının geçmesiyle birlikte gerçekleştirecekleri iç borçlanmanın, hem hükümet, hem de bankalar için iyi olacağını belirten Tatar, bankaların Merkez Bankası’nda düşük faizle bulunan atıl fonlarının bu iç borçlanmayla iyi değerlendirilebileceğini kaydetti“Alınan tedbirlerle istikrar devam ediyor”


Maliye Bakanı Tatar dün Bankalar Birliği yönetim kurulu ile görüştü. Tatar, heyeti kabulde yaptığı konuşmada, dünyada olduğu gibi KKTC’de de meselelerin tekrar tekrar gözden geçirildiğini, sağlıklı bir zemin için yasaların zaman zaman değiştirildiğini söyledi. KKTC’nin küçük, tanınmamış ve AB üyesi olmamasına rağmen, çok temiz yönetilen bir bankacılık sektörü bulunduğuna işaret eden Ersin Tatar, dünya bankacılık sektöründe sıkıntıların yaşandığı bugünlerde KKTC bankacılık sektöründe, 2001 yılında alınan tedbirler ve yapılan yasal değişiklikler sonrasında sağlanan istikrarın devam etmesinin sevindirici olduğunu ifade etti.


 


“Mevduat hacmi 7 milyar TL”


Tatar, ülkenin önünün daha da açılması için tasarrufların krediye dönüşmesi yönünde bazı çalışmalar yapıldığını ve bunların olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Mevduatın krediye dönüşmesinde gözlemlenen iyileşmede şube bankacılığın büyük rolü olduğunu kaydeden Tatar, tahsili gecikmiş alacaklarda, karlılıkta ve toplam aktif büyümede de iyileşme olduğunu ifade etti.
Ülkede 7 milyar TL üzerinde bir mevduat hacmi oluştuğuna ve bunun her yıl büyüdüğüne işaret eden Tatar, önemli olanın bunun ekonomiye aktarılması olduğunu söyledi.

 

Faizler düşerse daha fazla yatırım olur


Tatar, faizlerde son yıllarda gözlemlenen düşüşün, kredilerde de tespit edildiğini ve faizlerdeki düşüşün devam edeceği beklentisi içinde olduğunu belirtti.


Ersin Tatar, “Bu faiz oranlarını biraz daha aşağılara çekerek, ülkedeki gerek tüketim, gerek yatırımların önünü açınız. Eğer faizlerde bir düşüş olursa, daha fazla tüketim olur, daha fazla yatırım olur. Ve haliyle daha fazla istihdam olur” dedi.


Tatar, ülkenin en büyük sorununun istihdam olduğuna işaret ederek, bankaların, istihdam açısından önemli imkânlara sahip olduğunu söyledi.

 İlk etapta 150 milyon için yetki alındı


Maliye Bakanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nde ivedilik kararı alınan yeni borçlanma yasasının önemine vurgu yaparak, Merkez Bankası ile birlikte çalışarak hazırlanan yasanın geçmesiyle birlikte hükümetin Merkez Bankası’nın öncülüğünde iç borçlanmaya yöneleceğini belirtti.


İlk etapta 150 milyon TL’lik bir borç için bütçeden yetki alındığını kaydeden Tatar, “Bu, devletimizin iç borçlarına ilişkin faizlerin ödenmesinde kullanılacak” dedi.

 

“Atıl fonları değerlendirilmiş olacak”


İç borçlanmanın, hem hükümet, hem de bankalar için iyi olacağını söyleyen Tatar, bankaların Merkez Bankası’nda düşük faizle bulunan atıl fonlarının bu iç borçlanmayla iyi değerlendirilebileceğini belirtti.


Tatar, “Ülkedeki 7 milyarın üzerindeki mevduatın sadece 4 milyarı kredi şeklinde kullanılıyor. Haliyle 3 milyarlık bir atıl fon bulunuyor” dedi.

 Rahmioğlu: Görüşlerimizi sunmak için geldik


Bankalar Birliği Başkanı Yunus Rahmioğlu da konuşmasında, ziyareti, sektör hakkında bilgi vermek ve yeni Bankalar Yasası ile ilgili görüşlerini sunmak amacıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.


Rahmioğlu, yeni yasayla ilgili görüşlerini herkesle görüşerek oluşturmaya çalıştıklarını ifade ederek, hazırlanacak yasanın sektörü rahatlatıcı ve dünyaya paralel, çağdaş uygulamalar öngörmesi temennisinde bulundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ