12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 yıl bekledim
01 Nisan 2011 Cuma 17:10

'14 yıl bekledim'

Derviş Zaim'in 'Gölgeler ve Suretler' filmi, ses getirmeye devam ediyor

1963 yılında Kıbrıs çatışmalarının gündeme geldiği ve Rum ve Türk oyuncuların Kuzey Kıbrıs'ta yer aldıkları ilk uzun metrajlı sinema film Gölgeler ve Suretler, ses getirmeye devam ediyor…
 

Derviş Zaim'in ''Cenneti Beklerken'' filminde minyatür, ''Nokta'' filminde hat sanatı ile birleştirdiği üçlemesinin son halkası olan ve Karagöz kukla sanatını yansıttığı ''Gölgeler ve Suretler'', ödülleri topluyor.


''Gölgeler ve Suretler'', 1963 yılında Kıbrıs çatışmalarının gündeme geldiği ve Rum ve Türk oyuncuların Kuzey Kıbrıs'ta yer aldıkları ilk uzun metrajlı sinema filmi.


AA muhabirinin sorularını yanıtlayan yönetmen Zaim, çekmek için 14 yıl beklediği ''Gölgeler ve Suretler''i, film çekme sürecini, yönetmenliğini ve yazarlığını anlattı.


Kıbrıs'ta 1963 yılında Rumlar ve Türkler arasında ilk büyük bölünmenin demirlerini atan 5 aylık bir çatışmalar zincirinin yaşandığını hatırlatan Zaim, ''Gölgeler ve Suretler''in de bu toplumlar arası çatışmaları konu ettiğini belirtti.

Gölge oyununu sinemaya aktardı

''Gölgeler ve Suretler''in, ''Cenneti Beklerken'' ve ''Nokta'' ile başlayan üçlemenin son filmi olduğunu söyleyen ödüllü yönetmen, daha önceki filmlerde minyatür sanatı ve hat sanatı temel alınarak sinema dilini ve içeriği zenginleştirmeye çalıştığını, bu filminde de geleneksel gölge oyunlarından hareket ederek, biçimsel olarak gölge oyunlarının estetiğinin sinemaya aktarılmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Öte yandan Zaim’in son filmi Gölgeler ve Suretler, ''Siyad Türk Sineması Ödülleri'', ''Antalya Altın Portakal Film Festivali'', ''22. Ankara Uluslararası Film Festivali'', ''10. Boston Türk Film Festivali'', ''Yeşilçam Ödülleri''nde birçok dalda ödül aldı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ