20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
%10 barajını eleştirdi
26 Nisan 2011 Salı 13:54

%10 barajını eleştirdi

Kılıç: 'Seçim barajı nedeniyle Meclis'in sorunlu bir temsil oranı var'

Türkiye Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, yüzde 10 seçim barajı nedeniyle Meclis'in sorunlu bir temsil oranı olduğunu belirterek iktidarı anayasa oluştururken herkesimle diyalog kurmaya çağırdı…

 

Anayasa Mahkemesi kuruluşunun 49. yıldönümü için düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakan katıldı.

 

Törende konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, başta seçimden sonra yapılması planlanan anayasa değişikliği olmak üzere gündemdeki önemli konulara ilişkin mesajlar verdi.

 

Kılıç, “Yüzde 10 seçim barajı nedeniyle temsil oranı sorunlu olan bir Meclis'in tüm kesimleri yeni anayasa yapım sürecine dahil edebilmesinin yolunun parlemento dışında bulunan siyasi partilerle sıcak bir diyalogun kurulmasına bağlı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim” dedi.

 

Haşim Kılıç, yeni anayasada çoğunluk tarifi yaparken hem AK Parti'ye hem CHP'ye mesaj gönderdi ve, “Çoğunluğu elde edenlerin azınlıkta kalan diğer görüşleri ve farklılıkları yok sayma dışlama ya da dayatma yolunu haklı kılamaz. Ümit ediyorum ki bu gayret Anayasa Mahkemesi’ne dava açmak suretiyle sorun çözme kolaycılığını ortadan kaldıracaktır” yorumunu yaptı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ