17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1. Kalkanlı Çakisdez Festivali
28 Eylül 2012 Cuma 12:59

1. Kalkanlı Çakisdez Festivali

1. Kalkanlı Çakisdez Festivali hafta sonu yapılıyor

Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçlarını Koruma Birliği (KAZAK-BİR) ve Kalkanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KAYDER) tarafından organize edilen 1. Kalkanlı Çakisdez Festivali hafta sonu yapılıyor.

 

Güzelyurt Belediyesi, ODTÜ KKK, K.T.Çiftçiler Birliği ve Girne Con Kahvesi'nin desteğiyle iki gün sürecek festival boyunca, konserler, halk dansları, tiyatro gösterileri ve tavla turnuvası yapılacak. Birçok standın kurulacağı köy meydanında Kıbrıs kültürüne ait ürünler sergilenip  satışa sunulacak. Koruma altına alınan Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçları’nın bulunduğu alana geziler düzenlenecek.

 

Yarın saat 10:00’da kortej yürüyüşüyle başlayacak olan festivalin açılış töreni  saat 11:00’de Köy Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Gün boyunca sürecek olan etkinlikler Akşam Müzik Yolcuları’nın vereceği konserle son bulacak.

 

30 Eylül Pazar günü  etkinlikler Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçları’na yürüyüşle başlayacak. Gezinin ardından  köy meydanında devam edecek etkinlikler çerçevesinde  saat 12.00’de “En Lezzetli Çakisdez Yarışması” düzenlenecek.

 

Gün boyunca çeşitli gösteri ve konserlerle sürecek olan festivalin finali  Örge Volkan konseriyle yapılacak.

 

2006’da Bakanlar Kurulu kararı ile  koruma altına alınan Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçları bölgesinde 2 bin zeytin ağacı bulunuyor. 400’ü  500 yaş ve üzeri olan zeytinlerin en yaşlısı 800 yaşında. Çok ender rastlanan bu popülasyon nedeniyle bölge özel ilgi turizmi açısından da önem arz ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ