19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 “Kıbrıs Sorunu İçin Yeşil Öneri…
22 Nisan 2011 Cuma 11:49

“Kıbrıs Sorunu İçin Yeşil Öneri…'

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, Kıbrıs sorununa ilişkin tezlerini önceki gün açıkladı


Hareket, Türk askerinin çözümden önce Ada’dan gitmesini, bütün garantilerin; İngiliz üslerinin müdahale haklarının kaldırılmasını, bütün “göçmenlerin geri dönüş hakkının” tesis edilmesini talep ediyor.


Güneyde yayınlanan Politis gazetesinin; “Kıbrıs Sorunu İçin Yeşil Öneri… Ekologlar Hristofyas Önerilerinin Yeniden Gözden Geçirilmesinde Israrlı” başlığıyla yansıttığı haberinde, Hareket Genel Sekreteri Yoanna Panayotu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın müzakere masasına koyduğu dönüşümlü başkanlık, ağırlıklı oy ve TC kökenli Kuzey Kıbrıs vatandaşlarıyla ilgili önerilerinin yeniden gözden geçirilmesinde ısrarlı olduklarını söyledi.
 

 

Adalet sistemi


Panayotu, “İlke olarak, hiçbir yerleşik çözümden önce meşrulaştırılamaz. Yerleşikler, çözüm prosedürüne katılmamalı. Uluslararası unsur, işgal bölgelerinde bağımsız bir nüfus ve taşınmaz mal sayımı yapılması, Kıbrıs - Türkiye doğrudan müzakeresi önerisinin ileri götürülmesi için harekete geçmeli, Avrupa mekanizmaları Türkiye’ye baskı için kullanılmalı, Kıbrıs Barış İçin Ortaklık’a üye olmalı” dedi.


Gazete, Hareket’in Kıbrıs sorununa ilişkin önerisinin ana unsurunun ise, “Federasyon veya başka; her ne olursa olsun; çözümün yaşayabilirliğinin tesisi için tek devlet; tek bir uluslararsı temsiliyet; tek halk; tek vatandaşlık; tek üniter ekonomi, toplum ve ekosistem; etnik toplumların idari organlarda adil temsiliyeti; Avrupa ilkelerine ve AB güvenlik mekanizmalarına dayalı adalet sistemi” şeklinde olduğunu yazdı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ