17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 Çılgın yatırımcı!
03 Mayıs 2011 Salı 17:42

'Çılgın' yatırımcı!

12 milyar dolarlık 'çılgın proje' için 30 milyar dolar veren yatırımcı varmış!

 

 

 

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, tartışmalara neden olan Çılgın Proje'nin bedelinin 12 milyar doların altında olmayacağını söyledi. Erdoğan, daha işin başında şu anda satın alımda "30 milyar dolar vermeye hazırım" diyen yerli bir yatırımcı olduğunu belirtti…

 

 

Türkiye’de, son günlerde gündemi oldukça meşgul eden “Çılgın Proje” konusunda açıklamalarda bulunan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, projenin geçmişinin çok eskiye dayandığını kaydetti.

 

Erdoğan, bunun, belediye başkanlığı döneminde bir rüyası olduğunu, o zamanki mevcut hükümetlerle böyle bir şeyi yapmanın mümkün olmadığını ve projeyi o dönemde dile getirmediğini, ancak çalışmasını yaptıklarını, iktidar görevi kendilerine gelince bu projenin zamanının geldiğini ifade etti.

 "Projenin bedeli 12 milyar dolar"


Erdoğan, "Bu projenin bedeli de ciddi bir rakam. Yapılacak proje çalışmaları kesin şeyini belirleyecek ama 12 milyar dolar civarında. Bu daha üstü olabilir, ama öyle zannediyorum ki aşağısı olmaz. Bunu yap-işlet-devret sistemiyle yaptırmak mümkün. Bu noktada talipler çok. Aynı şekilde hiçbir şey olmazsa, şu andaki ekonomik gücümüzle Türkiye olarak rahat rahat yaparız" ifadesini kullandı.


İstanbul'un böyle bir projeye gerçekten ihtiyacı olduğunu söyleyen Erdoğan, İstanbul Boğazı'nın ciddi bir tehdit altında olduğunu, özellikle çevrecilik açısından bakıldığında 100-200 bin tonluk tankerlerin boğazdan geçişinin büyük tehlike yarattığını kaydetti."30 milyar dolar vermeye hazırım diyen var"


Kanal İstanbul'un güzergahına ilişkin bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, belli tahminler yapıldığını, ancak bunun tam Çatalca'nın kıyısından geçeceği anlamına gelmediğini, deprem ve çevreye ilişkin hassasiyetleri göz önüne alarak, mümkün olduğunda hazine arazilerini değerlendirecek ve kamulaştırmayı minimize edecek bir planlamanın söz konusu olduğunu belirtti.


Projenin sağlayacağı ekonomik yararın nasıl sağlanacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Erdoğan, daha işin başında şu anda satın alımda "30 milyar dolar vermeye hazırım" diyen yerli bir yatırımcı olduğunu söyledi.


Erdoğan, projenin kanalla birlikte çevresinde bir yapılanmayı da içerdiğini vurguladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ